FETÖ'nün en büyük üssü.

FETÖ'nün en büyük üssü.


Irkçı politikacı Wilders’in ‘asker Erdoğan’dan iyidir’ açıklamasının ardından bir skandal da Hollanda Parlamentosu’ndan geldi. FETÖ’ye yönelik önlem ve mücadeleden rahatsız olan darbe aşığı Hollandalı vekiller, Türkiye’ye verilen AB yardımlarının dondurulmasını talep etti.

15 Temmuz darbe kalkışmasının başarısız olmasını hazmedemeyen Hollanda, Türkiye'nin AB üyeliğini tartışmaya açtı.
FETÖ'nün Avrupa'daki en büyük üssü Hollanda, darbe kalkışmasının püskürtülmesinin ardından Türkiye karşıtı siyasi hamlelerini sürdürüyor. Hollanda Parlamentosu'nun 14 Eylül'deki özel oturumuna, Hollanda'da ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarısız olduğuna üzüldüğünü söyleyerek, "Erdoğan'sız bir dünya görecektim. Buna çok sevinirdim. Asker Erdoğan'dan iyidir" şeklinde skandal bir açıklama yaptı.

MANİDAR ÖNERGE

Hollanda Parlamentosu'nun özel oturumunda gündeme gelen bu sözlerin ardından önceki gün de adeta Türkiye özel oturumu yapıldı. Parlamentoda, "Türkiye'ye AB yardımları dondurulsun" önersi ele alındı. Oturumda, Türkiye karşıtı önergeler gündeme getirildi, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesinden duyulan rahatsızlık açıkça dile getirildi. Türkiye'de 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişimi sonrası "hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığını" iddia eden Hollanda Parlamentosu, bu gerekçeyle, Ankara'ya yapılan Avrupa Birliği yardımlarının dondurulmasını istedi.

İKTİDAR PARTİLERİ REDDETTİ

Ana muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) ile Hıristiyan Birliği (CU), AB'nin aday üye sıfatıyla her yıl Türkiye'ye verdiği yıllık 600 milyon avroluk yardımın durdurulması için bir önerge verdi. Parlamento, Hollanda hükümetinin Türkiye'ye verilen yardımların durdurulması için Brüksel nezdinde girişimde bulunmasını istedi. Bununla da yetinilmedi, kendi tasarruflarında olmamasına rağmen, Türkiye'nin üyelik görüşmelerinin sonlandırılmasına dair önerge gündeme getirildi. Önerge, iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi'nin oylarıyla reddedildi.

SKANDALLAR BİTMEDİ

Bunun üzerine bir önerge de Müslüman nüfusa yönelik yardımlara ilişkin verildi. Türk hükümetinin Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Hollanda'daki camilere yaptığı finansal desteğin durdurulması istendi. Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) tarafından verilen önerge 67'ye karşı 75 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "din özgürlüğü" nedeniyle Türkiye'nin finansal desteğini yasaklamanın kolay olmayacağını belirtti. Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher'in, bu konuda parlamentoya kapsamlı bilgi vereceği kaydedildi.

FETÖ'NÜN EN BÜYÜK ÜSSÜ

Hollanda, FETÖ terör örgütünün, Avrupa'da devlet tarafından en ciddi desteği aldığı ülke. 15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olamayan örgüt, Hollanda'da son olarak okullarından çocuklarını almak isteyen ailelere yönelik şantajlarıyla gündeme geldi. Halen, Hollanda'da yaşayan Türk aileleri, FETÖ'nün kontrolündeki kolej ve okullarından çocuklarını almak isterken bin bir türlü zorluk ve şantajla karşılaşıyor, başka okullara gitmek isteyen öğrencilerin notları düşürülüyor.

Bununla birlikte, Hollanda'da FETÖ, halkı camilere karşı da kışkırtıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde, Zwijndrecht, Zaandaam, Medemblik HDV camilerine saldırı yapıldı. Son dönemde vakıf ve camiler aleyhine yapılan maksatlı olumsuz haberlerin arkasından bu saldırıların yapıldığı belirtiliyor..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu