Türkiye dünyaya örnek oldu

Türkiye dünyaya örnek oldu


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin, başarılı ekonomi politikalarıyla dünyada örnek gösterilen bir ülke haline geldiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ekonomi Bakanlığının Uğur Ercan Konferans Salonu'nda düzenlenen Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 6. dönem toplantısına katıldı.

Arınç, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Vietnam arasındaki diplomatik ilişkilerin 36 yıl önce başladığını, ülkeler arası mesafeye rağmen ilişkinin sıcaklığından memnun olduklarını söyledi.

Türkiye'nin dünyanın en büyük 17'nci, Avrupa'nın ise 6'ncı en büyük ekonomisi olduğuna dikkati çeken Arınç, "Ekonomimiz 2013'ün 3. çeyreğinde beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 4,5'a yakın bir büyüme kaydetmiştir. Ülkemiz 2012'de 152,4 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırıldı. Dış ticaretimizin istikrarlı seyri ekonomik performansımızın bir göstergesidir" dedi.

Bölgesel güçlükler ve küresel zorluklara rağmen 2013'te de yıllık bazda aynı seviyenin korunduğuna dikkati çeken Arınç, şöyle devam etti:

"Hayata geçirdiğimiz reformlarla, küresel standartlarda bir Türkiye'yi inşa ettik. Kamu net borç stoku Gayrisafi milli hasılaya oranı yüzde 17 olarak gerçekleşti. Yapısal sorunlarla olan mücadelemiz ise sürüyor. Bu konuda en büyük meselemiz cari açık. 2011'de cari açığın milli gelire oranı yüzde 10'lar seviyesine ulaşırken, aldığımız tedbirlerle 2012'de bu oran yüzde 6,2'ye kadar gerilemiştir. 2013'te bunun yüzde 7-8 oranında gerçekleşmesi öngörülmektedir. Küresel ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü bir dönemde, başarılı ekonomi politikalarıyla dünyada örnek gösterilen bir ülke haline gelmiş olmaktayız. Dün acı reçetelerini uygulamak zorunda kaldığımız IMF'ye bugün borç verir durumdayız. İfade etmek isterim ki ekonomimiz hiç olmadığı kadar sağlam ve istikrarlı bir konumdadır."

Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Vu Huy Hoang da iki  ülke heyetlerine her konuda görüşmelere devam etmesi tavsiyesinde bulunarak, bankalar arası işbirliğinin hayat geçirilmesini önemsediklerini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ'nün Silivri Cezaevi yapılanmasına operasyon
Türkiye
15 Temmuz gazileri 'hain darbe girişimi'ni anlattı
Dünya
İngiltere Manchester Arena'daki saldırganının fotoğrafı yayınlandı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu