Biyolojik çeşitlilik haritası çıkarılacak

Biyolojik çeşitlilik haritası çıkarılacak


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yürüttüğü "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’" ile Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritasını oluşturacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yürüttüğü "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’" ile Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritasını oluşturacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi"nin bu yönde atılacak ilk adım olma özelliği taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, her bir çalışma alanı için izleme planının geliştirileceği proje kapsamında, damarlı bitkilerle omurgalı hayvanlar için literatür ve arazi, tohumsuz bitkiler ve omurgasız hayvanlar için ise literatür çalışması yapılacağı bildirildi.

Projenin diğer önemli konusunun ise biyolojik çeşitliliğin izlenmesine yönelik verilerin elde edilmesi, izleme metodolojisinin oluşturulması ve izleme için gerekli önerilerin yer aldığı raporun oluşturduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hedef türlerce zengin habitatlar, özellikli bitki toplumları ve yaban hayvan alanları tespit edilecek. Bütün illerden alınan biyolojik çeşitlilik verileri, Nuh'un Gemisi Veri Tabanı'na girilerek, burada depolanacak. Böylece Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik verileri, bir veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilecek. Projenin tamamlanmasıyla biyolojik çeşitliliğimizin korunması ve sürdürülebilirliği adına meydana gelecek değişimler izlenebilecek. 

Proje kapsamında çalışmaların başladığı iller arasında Adana, Osmaniye, Sinop, Afyonkarahisar, Uşak, Sivas, Ankara, Düzce, Tekirdağ, Burdur, Isparta, Van, Bursa, Yalova, Karabük, Çanakkale, Edirne, Tunceli, Erzurum, Ağrı, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Muş, Manisa, Aydın, Gaziantep, Rize, Trabzon, Tokat ve Samsun yer alıyor. Bu illerdeki çalışmalar, 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak. 2018 yılına kadar ise 81 ilde bu çalışmalar yapılacak ve süreç sonunda Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritası çıkarılacak. Devam eden çalışmalarda farklı üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ile bireysel çalışan uzmanlar olmak üzere toplam 230 uzman yer aldı."

Açıklamada, proje kapsamında korunan alanların habitatlar ve ekosisteme ilişkin envanter verilerinin artık arazi çalışmalarıyla tespit edileceğini belirten, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun görüşlerine de yer verildi. 

Bakan Eroğlu, "Biyolojik çeşitliliği oluşturan türlerin popülasyon durumları belirlenerek IUCN kriterleri ve tehlike kategorilerine göre gruplandırılacak. Yapılan çalışmalar sayesinde biyolojik çeşitliliğin tür, habitat ve ekosistem düzeyinde gidişatı hakkında fikir sahibi olunması sağlanacak. Gösterge türlerin azalmasına veya yok olmasına sebep olan tehditler belirlenecek ve bu tehditleri ortadan kaldıracak çözümler bulunacak" ifadesini kullandı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Fatma hanıma İtibar suikastı yapıyorlar
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Afganistan 'da Polis eğitim merkezine saldırı

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu