Çocuklarda ders çalışma alışkanlığı

Çocuklarda ders çalışma alışkanlığı


Çocukların ders çalışma ve sorumluluk alma isteksizliği bir çok ebeveyn için can sıkıcı bir durumdur.

Eğer hayatın içinde bazı hedeflere ulaşılması isteniyorsa, sorumluluk alarak yaşamak son derece önemlidir. Ders çalışmak da, bu sorumluluğun bir parçası. Ancak bu sorumlulukları alması için baskı,ceza ,ısrar gibi yöntemlere başvurulması çocuklarımıza hiçbir fayda sağlamayacağı gibi aksine psikolojik olarak zarar verecektir.

Ders çalışma alışkanlığı nasıl edinecekler ?

Çocuğun ders çalışabileceği rahat ve sessiz bir ortam verin

Mümkün oldukça dikkatini dağıtabilecek şeyler gözünün önünde bulunmasın.odası nekadar boş ve sade olursa derse konsantre olması okadar kolaylaşacaktır.

Alışkanlık, düzenli tekrar ve süreklilik gerektirir. Bu nedenle, ders çalışma davranışının “süre olarak az ama süreklilik halinde” devam ettirilmesi son derece önemli. 

Ders çalışma alışkanlığının kazandırılmasında, kısa süre ile başlayıp süreç içinde aşamalı olarak artırarak ideal süreye ulaşılması doğru olur. Başlangıçta 15-20 dakika ile başlayan bir çocuk, bir iki hafta bu süreyle devam ettikten sonra, giderek 5 dakikalık artırımlar yapın.

Bazı çocukların, ders çalışma alışkanlığı oturana kadar ödüllendirmeye ihtiyacı olabilir. Başlangıç aşamasında ara ara ödüllerle çocuğun motivasyonu artırılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken üç temel nokta var... Birincisi, ödülün düzenli değil, aralıklı olması gerekir. İkincisi, ödülün abartılı bir şey olmamalı. Üçüncü kritik nokta da, alışkanlık geliştikçe ödülün de ortadan kaldırılmasıdır.

Çocuğu motive etmek için çeşitli yollar: Yaptığı ödevlere övgü dolu notlar yazın : “Çok iyi gidiyorsun, seninle gurur duyuyorum.” En beğendiği , en çok gurur duyduğu ödevi bir yere asarak sergileyin.

Anne-babaların kesinlikle çocuğun yerine ödevlerini yapmamaları gerekir. 

Çocuğa ödevlerin asıl amacının verilen bir işin sorumluluğunu üstlenme ve onu kendi başına yapabilme becerilerini geliştirmek olduğu açıklanmalıdır. Çocuk ödevi anababa ile birlikte yapmaya alışmış ve her adımda onay bekliyorsa aşamalı bir şekilde yavaş yavaş bu sistem değiştirilebilir.

Ev ödevleri konusunda çocukla işbirliği yapılmalı, ona çözümler üretmek konusunda sorumluluk verilmelidir. Çocukla birlikte ödevler için uygun zaman belirlemek. Çocukla birlikte, ödev için uygun yer belirlemek önemlidir. Birlikte önceden alınan kararlara çocuğun uyumu daha iyi olur.

Ödev yapması konusunda hatırlatma yapılmalı fakat kesinlikle ısrar edilmemeli.sürekli ısrar edilmesi çocuk için ödev eziyete dönüşebilir.2 sefer hatırlatma yapılıp ısrarcı olunmamalıdır.

Çocuklarınızla pozitif ilişki kurun ve onları sık sık taktir edin.

Her daim öğretmeniyle iletişimde olun.


 

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu
 Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön