Çocuklarınızdaki  Gizli Yetenekleri Keşfedin

Çocuklarınızdaki Gizli Yetenekleri Keşfedin


Çocukların yeteneklerini keşfetmek için en isabetli yol uzun süreli yapılan gözlemlerdir.

Psikolog Selman Mumcu, her insanın bazı yeteneklerle donatıldığını, önemli olanın bu yeteneklerin keşfedilmesi olduğunu belirtti.

Şifreli bir hazine sandığı gibi düşünülebilen bir çocuğun şifresinin çözülmesinde öncelikle eğitimciler ve ebeveynlerin birincil görevi olduğunu vurgulayan Mumcu, "Çocukların yeteneklerini keşfetmek için başvurulan kısa süreli testler, bize sınırlı ipucları vermektedir. Testler anlık durumu ve o anki performansı ölçebilir. Çocukların yeteneklerini keşfetmek için en isabetli yol uzun süreli yapılan gözlemlerdir" dedi.

Çocuklara onların el becerilerini kullanacak çalışmalar için imkan verilmesi gerektiğine dikkat çeken Mumcu, bu bakımdan her eğitim kurumu, hatta her evde çocuklara bir atölye sunulması gerektiğini kaydetti.

Oyuncak çılgınlığı

Köyde büyüyen bir çocuğun oyuncağını kendisinin hazırladığını, o işe ruhunu, yaratıcılığını kattığını ifade eden Mumcu, şunları söyledi:

"Bu sebeple yaptığı oyuncak onu geliştirir, mutlu eder. Unutulmaması gereken bir gerçek günümüzdeki hazır, çocuğun hiçbir davranışını geliştirmeyen ve yeteneklerinin keşfini hedeflemeyen oyuncak çılgınlığı, çocukları hem mutsuz etmekte hem de yeni oyuncak peşinde koşmaya, doyumsuzluğa itmektedir. Bu durumda anne baba ve eğitimcinin görevi, çocuklara kendilerini keşfetmeleri için fırsat tanımaktır. Çocuk çok basit bir eser dahi ortaya koysa, ürettiği her şeye değer verilmelidir. Böylece kendine olan güvenini artırmaya katkı sağlamış oluruz. Oyunlarda onları çok iyi gözlemleyebilirsek, özellikle grup oyunlarında yeteneklerini anlamak için ciddi ipucları elde edebiliriz."

Mumcu, çocukların davranışlarındaki "ben varım, beni fark edin" mesajının altında yatan inceliklere dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"İnsanoğlu dünyaya geldiği andan itibaren 'ben varım, beni fark edin' mesajları verir. Kimi bireyler olumlu özellikleri ile buna imkan bulamayanlar ise olumsuz davranışlarıyla bu mesajları verirler. Eğitimci ve anne baba bu mesajı iyi okumalı, yorumlamalı ve çocuğun yeteneklerine göre kendini ifade etmesi için ışık tutmalıdır. Kendi yeteneklerini keşfeden ve ortaya koyma fırsatı bulan bir çocuk mutludur, başarılıdır. Bu mutluluk ve başarı derslerine de yansıdığı gibi aile ortamına da pozitif etki eder. Bünyemizde var olan beyinlerimize ancak bu fırsatları sağlayabilirsek geleceğin dünyasını inşa edebiliriz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu