Mevlüt Çavuşoğlu ve Johnson Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Mevlüt Çavuşoğlu ve Johnson Ortak Basın Toplantısı Düzenledi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Bundan sonraki süreçte İngiltere ile ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çaba sarfedeceğiz. İngiltere'nin AB'den ayrılması bize destek veren bir ülke olarak üzmüştür ama halkın iradesine saygı göstermek gerekiyor. 

Biz karşılıklı yatırımların artırılması için bundan sonraki süreçte aramızdaki mekanizmaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Sayın Başbakanımız Theresa May'i Türkiye'ye davet etti. Ortak ekonomik ve ticari komisyonumuzu da bir an evvel hayata geçirmemiz gerekiyor. 

'HALEP'İ BOMBALAMAYA DEVAM EDEN ZALİM BİR REJİM VAR'

Biz özellikle Suriye ve bölgesel konularda aynı düşünüyoruz. Suriye'de istikrarın tesis edilmesi konusunda İngiltere ile Türkiye arasında tam bir görüş birliği var. Bu tecrübemizi tüm koalisyon içindeki ülkelerle paylaşıyoruz. Suriye'nin istikrarı ve geleceği için ortak adım atabiliriz. Bugün Suriye'de ateşkesi ihlal eden bir rejim var, destekçileri var. Halep'i bombalamaya devam eden zalim bir Esed rejimi var. 

PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede de desteğini net bir şekilde görüyoruz. Bundan sonraki süreçte desteğin artarak devam etmesi temennimiz. Türkiye'de PKK, Kürt vatandaşlarımızı temsil etmiyor. Suriye ve Irak'ta da örgütler Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor. Bugün de bunu konuştuk. Bu vesile ile YPG ve PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerine izin veren ülkeleri kınadığımızı vurgulamak isterim. 

Boris Johnson'un açıklamalarından satır başları;

Gerçekten sayın bakan burada olmak çok güzel. Çok sıkı ve verimli bir şekilde çalışıyoruz. Benim atalarım buradan. Bakanlık aslında büyük amcam, sizin şimdi yaptığınız işi yapıyordu. Bu bakanlıktaydı. Bu bakanlıktan benim ailemin bir tarihi var. Sizlerle çok olağanüstü görüşmeler yaptık. Birleşik Krallık kesinlikle Türkiye'nin ve Türkiye halkının arkasında. Kalkışma ile mücadelede tamamen arkanızda. Biz şu anda verilen mücadelenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Daha önce de ifade edildiği gibi iki ülkeyi birleştiren çok fazla şey var. 

Hükümetlerimizin şu anda olan bitenlerle ilgili olarak çok fazla sorumluluk üstlendiğini de biliyoruz. Suriye'deki çatışmanın sonuçları özellikle dün benim için çok belirgin hale geldi. Gaziantep'e geldim. Kahramanca çabaları gördüm. Birleşik Krallık destek vermek konusunda çok da yavaş davranmadı. Dün biraz daha para verdik, mayınların arındırılması ve temizlenmesi operasyonları için. Bu gerçekten bizi birleştiren unsurlardan bir tanesi. 

Türkiye gerçekten bizim dünyamızın güvenliği açısından çok merkezi bir konuma sahip. Kıbrıs'taki çözüm sürecinden bahsettik. Çok dikkatli bir şekilde bu yolda ilerlemeye devam ediyorlar.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu