FETÖ'nün kaset timini ele veren ayrıntı!.

FETÖ'nün kaset timini ele veren ayrıntı!.


FETÖ'nün kaset kumpası soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonla 69 kişi tutuklanırken, savcılık dosyasına giren teknik ayrıntı ise kumpasın sırrının nasıl çözüldüğünü ortaya koydu..

Deniz Baykal ve MHP'li eski vekillere ait kasetleri izleyen özel ekip, kamera açılarını hesaplayarak gizli kameraların evlerdeki elektrik buat kapaklarının arkasına gizlendiğini ortaya çıkardı.

İZLERİ SÜRÜLDÜ


FETÖ'nün 2010 yılında CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP'li bazı vekillerinin istifasına yol açan kaset kumpası Ankara Başsavcılığının yürüttüğü titiz bir çalışmayla ortaya çıkarılmıştı. Cumhuriyet Savcısı Alparslan Karabay koordinesinde görevlendirilen özel ekip FETÖ'cü savcı ve polisler tarafından sümen altı edilen dosyayı yeniden aldı. Savcılık dosyasına giren ayrıntılara göre öncelikle internet üzerinden servis edilen görüntüler ele alındı. FETÖ'nün o dönem kirli işlerinde kullandığı çilingirden adresler bulundu. Gizli tanık ifadelerinden o dönem görev alan polisler tespit edildi.

17 ADRESTEKİ BUATLAR TEK TEK İNCELENDİ


FETÖ'nün usulsüz dinleme ve izleme için üs olarak kullandığı İstihbarat Dairesi C Bürosu'nda çalışan polislerin bağlantılarını ortaya çıkarmak HTS kayıtları incelendi. Çilingir ve gizli tanık ifadeleri ile HTS kayıtlarının aynı noktalarda örtüştüğü belirlendi. Adreslerde inceleme yapmak için düğmeye basıldı. Kaset görüntülerinden gizli kameraların kurulduğu noktaların açıları hesaplandı. Ortaya çıkan açılara göre gizli kameraların evde en dikkat çekmeyecek noktalar olan elektrik buat kapaklarının içine yerleştirildiği belirlendi. 17 Adresteki tüm buatlar incelendi. Bazı buatların yerinden oynamadığı ve tozlu olduğu görülürken, bazılarının ise yerlerinden sökülmüş olduğu, yenileriyle değiştirildiği tespit edildi.

DAİRE BAŞKANI İLE BİRLİKTE 69 TUTUKLU


Böylece FETÖ'cülerin gizli kameraları televizyon hoparlörleri ve çiçek saksılarının yanı sıra buat kapaklarının içine de yerleştirdikleri ortaya çıktı. Teknik çalışma ve ifadelerin ardından düğmeye basılan soruşturmada 31'i diğer suçlardan tutuklu bulanan 120 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Aralarında İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Ömer Altıparmak'ın da bulunduğu 38 kişinin daha tutuklanması ile tutuklu sayısı 69'a ulaştı..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu