Moody's'in Operasyonu Amacına Ulaşamadı

Moody's'in Operasyonu Amacına Ulaşamadı


Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekerek ekonomik operasyonun maşalığını yapan Moody's'in hayalleri suya düştü. Devlet tahvillerine satılanın 2 katı talep geldi. Faizler beklenenin de altına indi.

21 Eylül'de yaptığı değerlendirmede, "Türkiye ekonomisi darbe girişiminin şokunu atlattı" deyip, 23 Eylül'ü 24'e bağlayan gece yarısında 'talimat' üzerine Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çeken Moody's'e piyasalardan tokat gibi cevap geldi. Moody's'in Türkiye'ye yönelik yaratmak istediği olumsuz algı operasyonuna rağmen, Hazine'nin gerçekleştirdiği 3 ihaleye yaklaşık 4 kat talep gelirken, faiz de beklentilerin altında kaldı.

Hazine, eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde dün üç ihale gerçekleştirdi. Rekabetçi olmayan teklifler de dahil olmak üzere üç ihaleye 19 milyar 554 milyon liralık teklif gelirken, kamular dahil, satış tutarı 5 milyar 891 oldu.

10 YILA 5 KAT TALEP

Hazine'nin dünkü ihalelerinde özellikle uzun vadeli kağıtlara yoğun ilgi gösterilmesi, yatırımcıların Türkiye'nin geleceğine olan güvenin en önemli göstergesi olarak dikkat çekti. 14 Ocak 2026 vadeli tahvilin ihalesinde 10 milyar 534 milyon liralık satışın neredeyse 5 katı talep geldi. Öte yandan Hazine bugün 2 milyar TL tutarında kira sertifikası ihracına çıkarak, Türkiye'ye duyulan güveni de bir kez daha gözler önüne serdi.

BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE GÜVEN

Yabancı yatırımcılardan çok yoğun bir satış yapıp portföylerini tamamen boşaltmalarını beklemenin yanlış olduğunu ifade eden Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Çizilen tablo doğru olsaydı, tahvil ihalelerine hiç talep gelmemesi gerekirdi. Çok da kötümser olmamalıyız. Türk tahvillerindeki çıkışın çok sert olmayacağını düşünerek faizde de hareket alanının çift hanelerde kalıcılık yaratacak derecede olmayacağını düşünüyorum. Rusya'ya da o kadar not indirimi yapıldı, ancak sonuna kadar dayandı" dedi.

İhalelerden çok güçlü sonuçlar elde edildiğinin altını çizen İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise, "Faiz beklentinin altında. Bunu güvenin simgesi olarak değerlendiriyorum. Hazine isteyerek az satış bile yapmış olabilir. Not indirimi Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine geteremeyeceği anlamına gelmiyor. Piyasada, beklentilerden çok daha iyi bir güven olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

15 TEMMUZ'UN DÜŞÜK FAİZ ARTÇI DEPREMİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Moody's'in değerlendirmesinin siyasi içerikli algı operasyonu olduğunu belirterek, "Bu açıklamayı 15 Temmuz'un artçısı olarak görüyorum" dedi. Kurtulmuş, Türkiye ekonomisini tedirgin edecek para çıkışının olmayacağını kaydetti. Moody's'in 21 Eylül'deki olumlu açıklamasını hatırlatan Kurtulmuş, "Bu perspektif nasıl oldu da iki gün sonra tam tersine çevrildi?" diye konuştu.

BEKLENENDEN DÜŞÜK FAİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kredi notundaki düşüşe rağmen Hazine ihalelerine güçlü talep geldiğini ve faizlerin beklentilerden düşük olduğunu belirtti. Şimşek Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin makro temelleri sağlam" dedi. Hazine, kamu kurumlarına yapılan satışlar da dahil olmak üzere üç ihalede toplam 6 milyar 442 milyon TL borçlanmış oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD/YPG, PKK'nın birer yan kuruluşudur
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu