Japonya Çin donanması ile iş birliğine hazır olduğunu bildirdi

Japonya Çin donanması ile iş birliğine hazır olduğunu bildirdi


Japonya Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Takei, Çin donanması ile iş birliğine hazır olduklarını bildirdi

Takei, Washington'da düşünce kuruluşu Ulusal Asya Araştırmaları Bürosu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için Japonya'nın deniz öz-savunma kuvvetleri ile Çin donanması arasında bir kaç yıl önce askıya alınan personel değişimi ve liman ziyaretlerinin yeniden başlatılması gerektiğini belirterek, "Kapılarımız açık." dedi.

Çin'in, Japonya'nın kontrolü altındaki adaların yakınındaki faaliyet alanını genişlettiğini savunan Takei, bu durumu "tehlikeli" olarak nitelendirerek, Çin'in denizdeki ve havadaki faaliyetlerinin kriz çıkarma riski taşıdığını öne sürdü.

Takei, Japon hükümetinin, Güney Çin Denizi'nde ABD Deniz Kuvvetleri ile eğitim yolculukları düzenlemeyi ve bölgesel donanmalarla çok yönlü tatbikat yapmayı planladığını dile getirerek, bunun, ülkesinin müttefiki ABD ile ortak devriye planladığı anlamına gelmediğini vurguladı.

Japonya, bugün Çin'e ait 8 savaş uçağının tartışmalı Doğu Çin Denizi'nin üzerinde uçmasının ardından, Pekin'in askeri faaliyetlerini takibe devam edeceğini açıklamıştı.

Japonya Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, Pekin yönetiminin tartışmalı Doğu Çin Denizi semalarında askeri faaliyetlerini genişletmemesi konusunda uyarıldığını duyurarak, Çin'in savaş uçaklarının Miyako Boğazı'ndan geçmesi üzerine Japonya'nın en az bir savaş uçağıyla karşılık verdiğini belirtmişti.

İkisi savaş, dördü bombardıman, ikisi de keşif uçağı olduklarını düşündükleri 8 uçağın uzun mesafeli gidiş gelişlerde Japon hava sahasını ihlal etmediğini savunan Suga, Çin uçaklarının ilk kez bu rotayı kullandığını, bunun tatbikat çerçevesinde yapılmış olabileceğini ancak Japonya'nın hava sahasının ihlali durumunda kesin karşılık verileceğini kaydetmişti.

Diğer yandan, Çin yerel medyasında yer alan haberlerde, uçuşun 40 uçağın katıldığı rutin bir tatbikatın parçası olduğu ileri sürülmüştü.

Doğu Çin Denizi'nde 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan takımadalar, Çin ve Japonya arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Takımadalar, Japonya'da "Senkaku", Çin'de "Diaoyü" olarak adlandırılıyor. Çin ve Japonya arasındaki gerilim, 2012'de Tokyo yönetiminin söz konusu takımadaları "kamulaştırdığını" açıklamasının ardından tırmanmıştı.

Japonya, takımadaların kendi kara suları içinde bulunduğunu ileri sürüyor ve adaların bulunduğu bölgeye gözetleme gemileri gönderen Çin'i, kara sularını ihlal etmekle suçluyor. Adalar yakınlarında devriye gezen Japon ve Çin gemileri, sık sık birbirlerine uyarı gönderiyor.​​

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu