Şimdi Moody's' düşünsün

Şimdi Moody's' düşünsün


Türkiye ile ilgili iki gün arayla birbirine zıt değerlendirmelerde bulunan ABD merkezli Moody's'in geçmişinin de buna benzer skandallarla dolu olduğu ortaya çıktı. 2008 krizini tetiklemekle suçlanan Moody's hakkında dev bir soruşturma açıldı. Soruşturmada 2 milyar dolarlık bir ceza bekleniyor.

Finans çevrelerinin 'finansal kitle imha silahı' dediği Moody's, şirket tarihindeki skandallar zincirine yenisini ekledi. ABD Senatosu, Moody's'i 2008 krizini tetiklemekle suçluyor.


ABD Adalet Bakanlığı sadece Moody's özelinde ciddi bir soruşturma yürütüyor. Moody's'in 2008 krizindeki rolünü inceleyen bakanlığın, kuruluşa 2 milyar dolara yakın bir ceza vermesi bekleniyor.


Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşüren Moody's, bozuk sicilinin yeniden tartışılmasına yol açtı. Karar sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı. Uluslararası finans çevrelerine göre bu karar, önümüzdeki günlerde de tartışılmaya devam edecek. Akşam'da yer alan habere göre; Moody's'in geçmişine bakıldığında, sayısız skandala ve etik dışı karara imza attığı görülüyor.


Dünyayı yangın yerine çevirmişti


Bu yanlış değerlendirmelerden en bilineni 2008 kriziyle ortaya çıktı. O yıl Lehman Brothers'ın çökmesiyle patlak veren kriz tüm Avrupa'dan Çin'e kadar dünyaya dalga dalga yayıldı. ABD'de mortgage kredileri teker teker batarken Moody's ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları mortgage kredilerini içeren finansal ürünlere 'Aaa' notunu vermeye devam etti. Aynı şekilde batık kredilerin en fazla risk yarattığı yatırım bankalarına da en üst seviye notları vermeyi sürdürdü. Batık finansal ürünlere verilen bu yüksek notlar yüzünden denetleyici kurumlar herhangi bir önlem alma gereği dahi duymadı. Finans çevreleriyse büyük krizin patlak verip dünyayı ateşe vermesinin ardından, Moody's gibi reyting kuruluşlarına "Finansal kitle imha silahları" lakabını taktılar.


11 trilyon doların suçlusu


2011 yılında iki senelik bir araştırma sonunda ABD Senatosu, Moody's ve S&P'yi ele alan bir rapor açıkladı. Raporda bu iki kuruluşun emlak piyasasındaki çöküşe rağmen 2007 başında mortgage ürünlerine yüksek notlar vermeye devam ettiği belirtildi. Raporda en dikkat çekici detay ise bu kuruluşların 2007 Temmuz ayında aldığı kararlarla krizi tetiklediğinin tespit edilmesi oldu. Rapora göre S&P ve Moody's o yıl temmuz ayına kadar bol keseden not dağıtırken bu tarihten sonra bir anda çeşitli mortgage ürünlerini 'çöp' seviyesine düşürdü. Bu seri indirimler zaten zordaki piyasayı iyice krize soktu. 2008 krizini araştıran komite Moody's ve S&P'nin ABD'de hane halkının toplam servetinin 11 trilyon dolar erinmesinde önemli bir katkısı olduğu sonucuna vardı.
Doğru söyleyene işten kovdu


Senato'nun araştırması Moody's'in en büyük önceliğinin 'not satmak' olduğunu gösterdi. Araştırma kapsamında bilgisine başvurulan eski şirket yöneticilerinin açıklamaları ise finansal piyasalarda şok etkisi yarattı. Eski yöneticilerin ifadeleri ışığında Moody's'in 2007 yılından önce mortgage pazarı konusunda uyarılarda bulunmaya çalışan uzman ve analistleri kovduğu anlaşıldı. Moody's'de yönetici olarak çalışan Eric Kolchinsky bazı not kararlarını sorguladığı için kovulduğunu açıkladı.


Kaderi belli olacak


Yatırımcıları yanılttığı için Moody's'e birçok dava açıldı. Ancak kuruluş, tarihinin en önemli davasıyla karşı karşıya. ABD Adalet Bakanlığı uzun süredir Moody's'in 2008 krizindeki rolünü inceliyor. Soruşturmanın bu yıl sona ermesi ve Moody's'in 2 milyar dolarlık cezaya çarptırılması bekleniyor.


Brezilya'nın notunu düşürdü, BOVESPA yüzde 36 yükseldi


Moody's, 2016'da aslında tüm gelişmekte olan ekonomiklerle ilgili tartışmalı ve ciddiye alınmayan kararlara imza attı. Kuruluş, 25 Şubat 2016'da Brezilya'yı yatırım yapılabilir seviyeden çöp seviyeye indirdi. Ülkedeki borsa endeksi (BOVESPA) o tarihten sonra yüzde 36 yükseldi. Moody's düşük petrol fiyatları nedeniyle borç ödeme kabiliyetindeki zayıflığı sebep göstererek 5 Mart 2016'da Rusya ile Suudi Arabistan'ın notunu düşürdü. Brent petrol o günden sonra yüzde 56 arttı.


Ash: Kesinlikle adil karar değil


Moody's'in Türkiye'nin notunu düşürmesi, yabancı analistlerin de tepkisine yol açtı. Nomura Stratejisti Timothy Ash, sosyal medya hesabından "Moody's'in kararı bana göre hiç de adil değil” yorumu yaptı. Türkiye'nin makro verilerde ya da ödemelerde bozulma içermeyen son derece uzun bir sicili olduğunun altını çizen Ash, "Moody's'in kararı subjektif" dedi.


İki eyalet ve 14 müşteriye karşı suçunu kabul etti


ABD Adalet Bakanlığı'nın Moody's soruşturması, kuruluşun boğuştuğu tek dava değil. Birçok müşterisi, yanlış yönlendirdiği için Moody's'e dava açıyor. Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi (Calpers), 2009'da mortgage'a kasten yanlış not verdiği gerekçesiyle kuruluşa dava açtı. Moody's, martta Calpers'e özel bir anlaşmayla 130 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Moody's'in, anlaşma yolunu seçmesi, suçunu kabul etmesi olarak kabul edildi. 2013'te 14 büyük müşterisi de benzer bir sebeple 638 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Moody's söz konusu müşterilerle yine anlaşma yoluna gitmiş ancak anlaşma miktarı açıklanmamıştı. 2011 yılında ise Moody's ve S&P Connecticut eyalet tahvillerine hakkettiğinden düşük not verdiği için 900 bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu