Diş çürüğü okul başarısını engeller

Diş çürüğü okul başarısını engeller


Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dr. Dt. Cansu Oğan, anne ve babaları çocuklarının diş sağlığına özen göstermeleri konusunda uyararak, çocuklardaki diş çürüklerinin hem sağlıklarını hem de okul başarılarını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Çürükler nedeniyle ağızda oluşan oyuklarda bakteri biriktiğini ifade eden Dr. Oğan, uzman yardımının şart olduğunu söyledi.

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dr. Dt. Cansu Oğan, okullar yeni başlamışken anne ve babaları çocuklarının diş sağlığına özen göstermeleri konusunda uyardı. Oğan, çoğu konuda ebeveyn bakımına ve ilgisine ihtiyaç duyan çocukların diş çürüklerinin, okul başarılarını ve bunun yanı sıra sosyalleşmelerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Çocukların, genellikle dişlerindeki çürüklerin farkında olduklarını vurgulayan Oğan, dolayısıyla, okula başlayan bir çocuğun, dişlerinin görünümü sebebiyle arkadaşları tarafından dalga geçileceği korkusuyla iletişim kurmaktan, hatta gülümsemekten bile kaçınabileceğini belirtti. Oğan, diş çürüklerinin sebep olduğu oyuklara doluşan yiyecekler veya diş apselerinin ağız kokusuna neden olabileceğini de kaydetti.


Bu durumun çocuğun arkadaşlarıyla konuşma isteğini azaltabileceğini anlatan Dr. Dt. Oğan, diş tedavilerinin tamamlanmasının çocuklardaki özgüven eksikliğini giderdiğini söyledi. Oğan, dişlerinin görünümleri düzeltilen çocukların aynadaki görünümlerinden memnun kaldıklarını ve özgüvenlerinin yerine geldiğini kaydetti. Oğan, çocukların dişlerdeki çürükler nedeni ile yeterli ve dengeli beslenmelerinin zorlaştığını anlattı.
Ağız oyukları bakteri yuvası
Yemek yerken dişlerinde ağrı meydana gelen çocukların beslenmelerini yeterli yapamadığını aktaran Dr. Oğan, “Çoğu zaman yemek yemekten kaçındığı ve dolayısıyla gelişimin yaşıtlarına göre geri kalabileceği bilinmektedir. Diş tedavileri tamamlanan çocukların daha iyi beslenmeye başladıkları, aileler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir" dedi.


Ağız sağlığının kötü olmasının yalnızca estetik görünümü olumsuz etkilemediğini belirten Dr. Oğan, genel sağlığın da bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi. Oğan, diş çürüklerinin sebep olduğu oyukların ağız içindeki bakteriler için adeta bir yuva olduğunu da anlattı. Diş apselerine sebep olan bakterilerin, dolaşıma katılarak kalp kapakçıklarına yerleşme riskinin bulunduğunu anlatan Oğan, öte yandan diş eti hastalıklarının diyabeti tetiklediğini de söyledi.


Uzman yardımı şart


Diş hekimi kontrollerine sık giden çocuklarda, başlangıç aşamasında yakalanan, az sayıda veya derin olmayan çürüklerin genellikle daha kolay gerçekleştirildiğini söyleyen Dr. Oğan, “Fazla sayıda veya derin diş çürüğü, diş apsesi, yüz şişliği bulunan çocukların, klinikte acılı, zor bir tedavi olacağını düşünerek yaşıtlarına göre daha fazla tedirginlik hissedebilir. Diş ağrısının çocuğunuzun yeterli beslenmesini engellemesine, onu uykudan uyandırarak uykusuz bırakmasına, diş çürüklerinden dolayı özgüveninin azalmasına, iletişimden kaçınmasına izin vermeyin. Konusunda uzman diş hekimlerinden, mümkünse bir pedodontistten (çocuk diş hekimi uzmanı) yardım alın" dedi.


Cansu Oğan, ağız ve diş sağlığı yerinde olmayan çocuklarda çocuğun bağışıklık sisteminin devamlı olarak dişlerin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşması, çocuğun diş ağrıları sebebiyle yeterli beslenememesi ve uyuyamamasının okul başarısını olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu