Neşet Ertaş'ın kavuşamadığı saz

Neşet Ertaş'ın kavuşamadığı saz

  • 25 Eylül 2016 12:58


Unutulmaz sözlerin sahibi, 'Bozkırın tezenesi' olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş’ın bugün ölüm yıl dönümü. 25 Eylül 2012 tarihinde hayatını kaybeden büyük usta Ertaş'ın, rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği ancak ölümü nedeniyle kavuşamadığı sazı sergileniyor. Kırşehir Yenice Mahallesi’ndeki Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi’nde sergilenen saza, ziyaretçiler büyük ilgi gösteriyor.

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, 4 sene önce bugün 25 Eylül 2012 tarihinde kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Sevenlerini yasa boğan ölüm haberinin üzerinden geçen birkaç senede ustanın şarkıları herkes tarafından dinlenmeye devam etti. Vefatından hemen önce siparişini verdiği en son saz ise Ertaş'ın eline ulaşamadı. Şimdiler de o saz Kırşehir'de sergileniyor.
Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürü Yıldız Eraslan, bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün üzerinden 4 yıl geçtiğini anımsattı. Ertaş'ın adının yaşatılması için çaba sarf edildiğini belirten Eraslan, Kırşehir Valiliğine ait eski vali konağının Neşet Ertaş Gönül Sultanları Evi'ne dönüştürülerek 2012 yılında hizmete açıldığını kaydetti.Burada Kırşehir veAnadolu'nun kültürel değerlerinin sergilendiğini anlatan Eraslan, bir odasının da Neşet Ertaş'a tahsis edildiğini ve onun eserlerinin yaşatıldığını dile getirdi.


Çalmaya nefesi yetmedi


Eraslan, Neşet Ertaş'ın sürekli çalıştığı İstanbul'daki bir ustaya sipariş verip kavuşamadığı sazının da burada yer aldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kültür Evi'nde ozanlar, şairler ve tasavvuf büyüklerinin yanı sıra telli çalgılara da yer verildi. Geçmişten günümüze ne kadar telli çalgı varsa hepsinden birer örnek görme ve onların sesini duyma şansımız var. Bunlar arasında bir tanesi çok özel. Neşet Ertaş'ın rahatsızlandığı dönemde siparişini verdiği, konserlerde çalıp eline almak istediği ama kavuşamadığı sazını sergiliyoruz. Ne yazık ki bu sazı eline alıp çalma fırsatı bulamadı. Takdiri ilahi, nefesi yetmedi.Sazlarını yaptırdığı kendi ustası vardı. Ustasıyla bir fotoğrafı da burada var. Kendisi buraya hediye etti. Neşet Ertaş'ın siparişini verip kavuşamadığı sazına sahip çıkarak sergiliyoruz" dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu