43 azılı PKK'lı elebaşı öldürüldü.

43 azılı PKK'lı elebaşı öldürüldü.


PKK’nın eli kanlı elebaşılarının yer aldığı ödüllü listedeki azılı teröristlerden 43’ü yapılan nokta operasyonlarıyla öldürüldü.

Operasyonlar örgütün en kritik yerlerindeki isimlere odaklandı.

PKK'nın bölge sorumlusu, bölge mayıncısı ya da suikastçılarından olusan elebasıları, verdikleri katliam emirleri nedeniyle arananlar listesine konulmustu.

BAHOZ'A NOKTA ATIŞ


Ağustos 2015'te dügmeye basıldı, örgütün eli kanlı liderleri tek tek temizlenmeye baslandı. Etkisiz hale getirilen en önemli isim PKK'nın Suriye'deki saldırılarını yöneten Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin oldu.

MAYINCILARI DA ÖLDÜ


193 cinayetin faili, Güneydogu sorumlusu Ekrem Güney, 17 sehidin katili, Amanos sorumlusu Iskender Dogruer de güvenlik güçlerinden kaçamadı.
Mayıncılar Kader Çoban ile Emel Güçlü Hakkâri'de öldürülürken, 15 Temmuz'dan bu yana 486 terörist etkisiz hale getirildi.


İçişleri Bakanlığı'nın arananlar listesindeki PKK'nın yönetim kadrosunda bulunan 43 terörist elebaşı öldürüldü. 15 Temmuz'dan bu yana bölgede 486 terörist etkisiz hale getirildi.


Son dönemde, terör örgütü PKK'nın yönetim kadrosunda bulunan ve başlarınaödül konulan 43 üst düzey terörist öldürüldü. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden bu yana bölge genelinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 486'ya ulaştı. Bu operasyonlarda örgüt son yılların en ağır darbesini aldı. İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 31 Ağustos'ta yürürlüğe giren yönetmelikle, teröristlerin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini ihbar edenlere para ödülü vermeye başladı. 'Kırmızı' ,'mavi', 'yeşil', 'turuncu' ve 'gri' kategorilere ayrılan aranan teröristler listesinde 650 ikişi vardı. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana başlarına ödül konulan ve önemli bölümü sorumlu veya bölge mayıncısı olan 43 terörist öldürüldü.

BAHOZ ERDAL BAŞTA


Listede 4 milyon ödüllü kırmızı kategoride yer alan 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin, Suriye'de 8 korumasıyla öldürüldü. 1.5 milyon ödüllü mavi kategorideki örgütün saha sorumlusu PKK'nın silahlı kolu HPG'nin de askeri konsey üyesi Ekrem Güney, Diyarbakır'da öldürüldü.

YEŞİL LİSTEDEN 8 İSİM


Başlarına 1'er milyon TL ödül konulan yeşil kategorideki teröristlerden 1'i sağ, 7'si ölü olarak ele geçirildi. Örgütün Amanos sorumlusu 'Mazlum Palu' kod adlı İskender Doğruer, Hatay'da 1 Nisan 2016'da ölü olarak ele geçirildi. Kato Dağı sorumlusu Alim Taş, 34 teröristle birlikte Kato'da öldürüldü. Garzan sorumlusu Cemil Ateş, Muş'ta, Dersim saha sorumlusu Celal Candemir, Pülümür Vadisi'nde nokta operasyonlarla öldürüldü. Gabar Dağı sorumlusu Halil Arıtürk, Şırnak İdil'deki Cehennem Deresi'nde öldürüldü. Başlarına 600 bin lira ödül konulan Turuncu kategoriden Diyarbakır bölge sorumlusu Ahmet Talva, Cahit Yüksel, örgütün Mardin Bagok Dağı sorumlusu Zamani Çamak öldürüldü. 300 bin liralık gri kategoriden ise 2'si sağ, 25'i ölü olarak ele geçirildi. Bu listede bulunan Sinan Donat ve İbrahim Demir, Adıyaman'da çatışmada öldürüldü. Siirt'teki Çırav Dağı sorumlusu Cemal Oğuz, Siirt'te hücre evi baskının da 7 teröristle öldürüldü. Hüseyin Baran Mardin Dargeçit'te, Bedrettin Toğrap sözde öz yönetim ilanı için geldiği Diyarbakır Bağlar'da öldürüldü. Örgütün mayıncıları Kader Çoban ve Emel Güçlü ise Hakkâri Yüksekova'da öldürüldü. Giresun'daki çatışmada Karadeniz grubu sorumlusu Osman Bilen öldürüldü.

 


.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu