Petrol üreticilerinin gözü Cezayir'de

Petrol üreticilerinin gözü Cezayir'de


Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Lahssan Boufares, gelecek hafta ülkesinde yapılması planlanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) gayri resmi toplantısına ilişkin, "OPEC ülkelerinin Cezayir'deki gayri resmi toplantısında tarafları memnun edecek karar çıkma olasılığı yüksek" dedi.

Boufares, petrol fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
OPEC'in ülkesinde düzenlenecek toplantısından bir çok kesimin umutlu olduğunu anlatan Boufares, "OPEC ülkelerinin Cezayir'deki gayri resmi toplantısında tarafları memnun edecek karar çıkması olasılığı daha yüksek. Cezayir'in petrolün varil başına olması gereken fiyat öngörüsü 50-60 dolar seviyelerinde, mevcut rakam ne üreticilere ne de küresel ekonomiye fayda sağlıyor." diye konuştu.


Büyükelçi Boufares, Cezayir'deki toplantı öncesi ülkesinin Enerji Bakanı Noureddine Bouterfa'nın, petrol üreticilerinden Rusya, Katar ve İran'daki mevkidaşları ile görüşüp fiyatı dengeleme için girişimlerde bulunduğunu anlatarak, "Bu girişimler OPEC kanadında memnuniyetle karşılandı. OPEC'in Cezayir'deki toplantısından herkes umutlu. Cezayir'de daha önceki başarısızlıkların yaşanacağına inanmıyoruz. Bu defa petrol üretiminin Ocak 2016 seviyesinde dondurulması girişimi sonuç verebilir." ifadelerini kullandı.


"Cezayir'de anlaşma zor"


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ramazan Sarı ise "Cezayir'deki toplantı başarısızlıkla sonuçlanabilir, çünkü İran'ın kararlara katılması zor." değerlendirmesinde bulundu.


OPEC'in Cezayir'deki toplantısında başarının anahtarının İran'ın kararlara destek vermesi olasılığı olarak gösterilmeye çalışıldığını vurgulayan Sarı, şöyle devam etti:


"Bu bir yanılgıdır. İran'ın petrol üretimini yaptırımlar önceki seviyesine çıkarma isteğine karşı anlaşmaya onay vereceğini düşünmüyorum. İran'ın katılımıyla bir anlaşmaya varılsa bile bu kısa dönemli bir çözüm olabilir, fiyatları uzun dönemde yüksek seviyedetutmak mümkün değildir. Eğer İran anlaşmaya olumlu yaklaşırsa, kısa dönemde varil başına 75 dolarlar görülebilir, aksi takdirde fiyatlar en az bir yıl daha 40-50 dolar bandında seyreder. Fiyatların bu seviyede kalmasının en önemli nedeni ise petrol sektöründeki yatırımlarda kayda değer bir azalma gerçekleşmesiyle arz talep dengesinin arz aleyhine biraz bozulmasının düşüşü engelleyebilecek olmasıdır."


Fiyatları uzun süre yüksek düzeyde tutmanın OPEC ve tüm aktörlerin istisnasız birlikte hareket etmesine bağlı olduğunu belirten Sarı, OPEC dışıülkelerin ağırlıklı bir bölümünün anlaşmaya yanaşmayacağı öngörüsünde bulundu. Sarı, "İlginç olan OPEC ülkelerinin anlaşmaya varması halinde bile OPEC dışı ülkelerinpiyasa payının kalıcı bir şekilde artması olasılığı yüksektir." şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu