İşitme kaybına neden olan enfeksiyonlar

İşitme kaybına neden olan enfeksiyonlar


Çocuk hastalıklarında, kabakulak, menenjit, kızamıkçık, suçiçeği gibi enfeksiyonlar ile bazı ilaçların kalıcı iç kulak hasarına ve işitme kaybına neden olabileceği belirtildi. Tüm dünyada 360 milyon işitme engelli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yücel Anadolu, Türkiye'de de azımsanmayacak kadar işitme engelli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Anadolu, kulak iltihabı ve kireçlenmenin de işitme üzerinde problem oluşturabileceğini söyleyerek, en kısa sürede bir uzmana başvurulmasını önerdi.

Çocuklarda, kabakulak, menenjit, kızamıkçık, suçiçeği gibi enfeksiyonlar ile bazı ilaçların, kalıcı iç kulak hasarı ve işitme kaybına yol açabileceği belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Anadolu, "Uluslararası İşitme Engelliler Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada, işitme kaybının, çocuk doğduktan hemen sonra saptanmadığı durumda topluma işitme engelli bir birey ekleneceğini söyledi.


Tüm dünyada ortalama 360 milyon işitme engelli bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Anadolu, Türkiye'de de işitme engelli sayısının azımsanamayacak kadar çok olduğunu söyledi. Doğuştan olabilen işitme kayıplarının, özellikle annenin çocuğa hamile olduğu dönemlerde geçirdiği viral enfeksiyonlar ya da kullandığı bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabileceğini anlatan Anadolu, genetik faktörler ve buna bağlı olan kromozom anomalilerinin de çocukta işitme kaybı ile kendini belli edebildiğini vurguladı.


İşitme kayıplarının doğuştan olabildiği gibi sonradan da çocuğun gelişimi sırasında veya daha sonraki ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde de ortaya çıkabildiğini ifade eden Prof. Dr. Anadolu, akraba evliliklerinin de çocuklarda doğuştan oluşan işitme sorununa sebep olabildiğini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu