Temmuzda doğalgaz ithalatı azaldı

Temmuzda doğalgaz ithalatı azaldı

  • 23 Eylül 2016 09:56


Türkiye'nin doğalgaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,17 azalarak, 3 milyar 220 milyon metrekübe geriledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Doğalgaz Sektör Raporu'na göre, geçen yıl temmuzda 3 milyar 325 milyon metreküp olan doğalgaz ithalatı, bu yılın aynı ayında yüzde 3,17 düşüşle 3 milyar 220 milyon metrekübe düştü.
Toplam ithalatın 2 milyar 740 milyon metrekübü boru hatlarıyla, 479 milyon metrekübü de LNG tesisleri aracılığıyla yapıldı. En fazla doğalgaz ithal edilen ülke 1 milyar 617 milyon metreküple Rusya olurken, bu ülkeyi 582 milyon metreküple İran, 541 milyon metreküple Azerbaycan izledi.


Doğalgaz tüketimi yüzde 3,78 azaldı


Türkiye'nin doğalgaz tüketimi ise temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,78 azalarak, 2 milyar 847 milyon metrekübe indi. Bu dönemde en çok doğalgaz tüketimi elektrik santrallerinde gerçekleşti.


Geçen yıl temmuzda elektrik santralleri 911 milyon metreküp doğalgaz tüketirken, bu yılın ayın döneminde bu miktar yüzde 53 artarak 1 milyar 394 milyon metrekübe çıktı. Elektrik santrallerini, 220 milyar metreküple organize sanayi bölgeleri ve 178 milyon metreküple konutlar izledi.


Toplam doğalgaz tüketimi içinde konutlarda tüketilen doğalgaz oranı ise yüzde 6,25 olarak hesaplandı.
Bu dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının doğalgaz depolama kapasitesini artırma yönündeki çalışmaları da istatistiklere yansıdı ve depolardaki doğalgaz miktarı artışı temmuzda da devam etti.


Geçen yıl temmuzda 1 milyar 306 milyon metreküp doğalgaz depolanırken, bu miktar bu yılın aynı ayında yüzde 62 artarak, 2 milyar 125 milyon metrekübe yükseldi.


Türkiye'de temmuz ayında doğalgaz ihracatı ise yüzde 49 düşüşle 36 milyon metreküp oldu. Doğalgaz ihraç edilen tek ülke ise Yunanistan oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu