Çocuklar için 'sosyal medya diyeti' uyarısı  .

Çocuklar için 'sosyal medya diyeti' uyarısı .


Özellikle okulun ilk günü çok sayıda çocuğun fotoğraf ve görüntülerinin sosyal medyada paylaşıldığını belirten Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, bu durumun birçok açıdan riskli olabileceği uyarısında bulundu..

Milyonlarca öğrencinin 19 Eylül'de ders başı yaptığını, yüzlerce ailenin de çocuklarının "okulda ilk gün" fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde kullandığını söyleyen 
Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı psikolojik danışman Ferhan Bıçakçılar, bu paylaşımların yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. 

Bazı ailelerinin paylaşımlarıyla çocuklarından başarı beklentilerini de ortaya koyduğunu anlatan Bıçakçılar, onlarca fotoğraf ve görüntüsü sosyal paylaşım sitelerinde yer alan çocukların "başarı kaygısı" duyduğunu, bunun da strese neden olduğunu aktardı.

"ÇOCUKLAR DEŞİFRE EDİLİYOR"

Okulun ilk günü çekilen fotoğraflarla da aslında çocukların değil, ailelerinin ilgilendiğini vurgulayan Bıçakçılar, "Bu anne babanın tercihi olarak ortaya çıkıyor. Bu fotoğrafları eş dostla paylaşmak tamam ama kontrol altına alamadığınız sosyal medyadaki insan grubuyla çocuğun okulunu, nerede olduğunu paylaşmak, bilgileri deşifre etmek doğru değil. Bunu yaparken de aile aslında 'Ben böyle çocuk yetiştirdim' diye egosunu besliyor." dedi.

Ferhan Bıçakçılar, ailelere "Çocuğunuzun fotoğrafını hiç kullanmayın" demediklerini ancak onun güvenliğini koruyacak sınıra dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

"EGO AÇLIĞI YARATIYOR"

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğrafları sık sık yer alan, "beğenilere" alışan çocuğun popüler olmaya çalışacağını da dile getiren Bıçakçılar, şu değerlendirmede bulundu:

"Sosyal medya, paylaşım siteleri ego tatmini kadar ego açlığı da yaratabilir. 'Ben biriciğim' duygusuyla büyüyen çocuk ilkokula başladığında tüm yaşıtlarının biricik ve çok önemli olduğunu görüyor ve ailenin başarı beklentisini karşılamak, ön plana çıkmak için doğru olmayan davranışlara yönelebiliyor. Herkesin onu önemsemesini, okuldaki en önemli çocuk olmayı istiyor ve popüler olmanın yollarını arıyor. Müdürün odasına yaramazlık yaptığı için giden bir çocuk danışanım bunu daha çok tanınmak için yaptığını söyleyebiliyor."

"ÇOCUĞU KONROLSÜZ YAŞAMA İTİYOR"

Ölçüsüz sosyal medya kullanımının çocukların sınırlarını bozduğunu, kontrolsüz yaşama yönlendirdiğini iddia eden Bıçakçılar, şöyle devam etti:

"Kontrolsüz sosyal medya yaşam biçimine de yansır. Bu arttıkça çocuklarda kof egolarla karşılaşıyoruz. Bencil, narsist çocuklar yetişiyor. Anne babalar çocuklarını 'biriciksin' algısıyla yetiştiriyor, sosyal paylaşımlarıyla da bunu destekliyor. Biz uzmanlar, 5 yıl sonra çok daha fazla sayıda narsist çocukla karşı karşıya kalacağız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu