STK'lardan AB'ye İslamofobiyi kınama çağrısı

STK'lardan AB'ye İslamofobiyi kınama çağrısı


Sivil toplum kuruluşları (STK), Avrupa Birliği’nden (AB) İslamofobiyi bir çeşit ırkçılık olarak tanımasını ve kınamasını istedi.

Sivil toplum kuruluşları (STK), Avrupa Birliği’nden (AB)İslamofobiyi bir çeşit ırkçılık olarak tanımasını ve kınamasını istedi.

AB ülkelerinde üyeleri Müslümanlardan oluşan STK’ların oluşturduğu Brüksel merkezli Avrupa Irkçılıkla Mücadele Ağı (ENAR), Avrupa’da Müslümanların durumunun son dönemde kötüye gittiğini ve AB'deki siyasi liderlerin bununla ilgili acil tedbirler alması gerektiğini açıkladı.

Açıklamada, Avrupa’da yaşayan Müslümanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları şiddet ve ayrımcılık gibi sorunlarla ilgili somut adımlar atılması gerektiğine dikkat çekilerek, son dönemde Fransa’da Müslümanlara uygulanan başörtüsü yasağının insan haklarına aykırı olduğu ve tacizci bir siyaseti teşkil ettiği belirtildi.

Almanya’da ve İngiltere'de de İslamofobinin yükselişte olduğu ifade edilen açıklamada, Macaristan, Polonya, Slovakya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde hükümetlerin ve siyasilerin vatandaşlara ırkçılığı ve korkuları körükleyen yönde söylemlerde bulunduğu anımsatıldı.

Açıklamada, AB kurumlarına İslamofobinin bir çeşit ırkçılık olduğunu açık bir biçimde tanıma ve İslamofobiyi kınama çağrısında bulunuldu.

Avrupa’da terörle mücadele adına alınan önlemlerin Müslümanlara karşı orantısız bir şekilde uygulandığının altı çizilen açıklamada, İslamofobi nedeniyle Müslüman kadınların daha ağır bedeller ödediği ifade edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu