Volkswagen’e Almanya’da 8,2 milyar avroluk 1400 dava

Volkswagen’e Almanya’da 8,2 milyar avroluk 1400 dava


Anayasa Mahkemesi, kesimhanelerde ile et parçalama işlemi yapılan yerlerde, muayeneleri ve diğer resmi kontrolleri yapmak üzere "yetkilendirilmiş veteriner hekim" görevlendirilmesini öngören düzenlemeyi iptal etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), kesimhanelerde, kesim öncesi ve sonrası muayeneler ile et parçalama işlemi yapılan yerlerde, muayeneleri ve diğer resmi kontrolleri yapmak üzere "yetkilendirilmiş veteriner hekim" görevlendirilmesini öngören düzenlemeyi iptal etti.

Danıştay 13. Dairesi, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 31. maddesinin (8) numaralı fıkrasında yer alan, "Bakanlık, kesimhanelerde, kesim öncesi ve sonrası muayeneler ile et parçalama işlemi yapılan yerlerde muayeneleri ve diğer resmi kontrolleri yapmak üzere, resmi veteriner hekim veya yetkilendirilmiş veteriner hekim görevlendirir." düzenlemesindeki "... veya yetkilendirilmiş veteriner hekim..." ibaresinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu.

Başvuru kararında, itiraz konusu kuralda Bakanlık tarafından kesimhanelerde kesim öncesi ve sonrası muayeneler ile et parçalama işlemi yapılan yerlerde muayeneleri ve diğer resmi kontrolleri yapmak üzere yetkilendirilmiş veteriner hekim görevlendirilmesinin öngörülmesine karşın Kanun'da yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin nasıl görevlendirileceğine ve yetkilendirileceğine ilişkin bir belirlilik bulunmadığı belirtildi.

İptal gerekçesi 

Başvuruyu esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi, "kesimhanelerde resmi veteriner hekim veya yetkilendirilmiş veteriner hekim görevlendirilir." düzenlemesindeki, "yetkilendirilmiş veteriner hekim" ibaresini iptal etti.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararının gerekçesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gerekçede, gıda güvenliğinin sağlanması çerçevesinde kesimhanelerde ve et parçalama işlemi yapılan yerlerde gerçekleştirilecek muayene, kontrol ve denetim hizmetlerinin, idari kolluk faaliyetleri kapsamında devletin görevleri arasında yer aldığı ve kamu hizmeti niteliği taşıdığının kuşkusuz olduğu vurgulandı.

İptal hükmü, 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu