Her sınıfın bir yetim kardeşi var

Her sınıfın bir yetim kardeşi var


"Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesiyle 8 bin 848 okuldan 1 milyon öğrenci Türkiye ve dünyada 24 binden falza yetim çocuğun bakımını üstlendi. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın başlattığı proje 2013 yılından beri sürdürülüyor. Her sınıf bir yetim akranının eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın oluruyla da tüm Kur'an kurslarında da uygulanan projeye, Eğitim-Bir-Sen de destek veriyor.

"Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesiyle 8 bin 848 okuldan 1 milyon iyiliksever öğrenci, Türkiye ve dünya genelinde 24 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi. İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, vakıf, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen iş birliğiyle 2013'ten beri sürdürülen projeyle eğitim-öğretim müfredatı içerisinde bulunan çocuklar ve gençler Türkiye ve dünya üzerindeki yetim çocuklarla bir araya geliyor.

Her sınıfın, bir yetim akranının eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma ihtiyaçlarını karşıladığı proje, çocukları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, duyarlı, fedakar ve başkalarının dertleriyle dertlenen nesiller olarak yetiştirmeyi esas alıyor.Projeyle çocukların huzurlu, güvenli, sağlıklı ortamlarda yaşarken, Türkiye ve dünyanın herhangi bir bölgesinde zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veren başka bir yaşıtıyla paylaşma, yardımlaşma bilincinde olması ve empati geliştirmesi amaçlanıyor.
Gönüllülük esasıyla uygulanıyor

Geleceğin iyiliksever Türkiye'sini bugünden inşa etmeyi hedefleyen proje, Milli Eğitim Bakanlığı'nın oluruyla anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ya da devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esasıyla uygulanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın oluruyla da tüm Kur'an kurslarında da uygulanan projeye, Eğitim-Bir-Sen de destek veriyor.

Değerler eğitimi kapsamında 3 yıldır gönüllülük esasıyla yürütülen projeyle öğrenciler, yetim arkadaşlarının fotoğraf ve kişisel bilgilerini alıp, onlarla mektuplaşabiliyor. Proje kapsamında 2016 eğitim dönemi sonu itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 24 bini aşkın yetim çocuk 1 milyonu aşkın öğrenci tarafından desteklendi. İHH ayrıca dünya genelinde 55 ülkede 86 bin 527 yetim çocuğun da her ay düzenli olarak bakımını üstleniyor.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Meral Akşener'in finansörü kim?
Türkiye
İstanbul Beykoz'da hortum çıktı
Dünya
‘Bu rezilliğe son verin... Görevden alın!’

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu