E devlet şifresi ile ikametgah nasıl alınır?

E devlet şifresi ile ikametgah nasıl alınır?


Nüfus dairelerine gidip onca saat bekleyerek ikamet belgesi aldığımız o günler geride kaldı. Adres bilgilerinizi yani ikametgah belgenizi hiç vakit kaybetmeden ve oturduğunuz yerden öğrenmek, değişiklik bildirmek ve dökümlerini almak çok kolay.

Nüfus dairelerine gidip onca saat bekleyerek ikamet belgesi aldığımız o günler geride kaldı.Adres bilgilerinizi yani ikametgah belgenizi hiç vakit kaybetmeden ve oturduğunuz yerden öğrenmek, değişiklik bildirmek ve dökümlerini almak çok kolay. İşte tam bu noktada, e devlet, her türlü resmi işinizde olduğu gibi ikametgah alırken de size yardımcı oluyor. Devletin vatandaşlarının hizmetine sunduğu e Devlet portalı sayesinde bu işlem 2 dakikanızı alacak.

İnsanların yaşamlarını sürdürmek için oturdukları yere ikametgah denir. Her vatandaşın sadece bir ikametgah adresi vardır. Yasalara göre ticari ve sanayi işletmelerin ikametgahları birden fazla olabilir. Ayrıca yazlık ve kışlıklarımızı, köylerimizi ikinci adres olarak göstermek mümkündür. Peki e devlet ikametgah belgesi nedir nereden alınır ve nerelerde kullanılır?
E devlet ikametgah belgesi devletin vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırıp hızlandırması ve kendini iş yükünü de azaltması ihtiyacıyla doğmuş online bir portaldır. Bu sistemden önce insanlarımız vakit, güvenilirlik açısından büyük sıkıntılar yaşamıştı.Öyle ki bazı dönemlerde özellikle ikametgah belgesinin yoğun istenildği dönemlerde nüfus kayıt daireleri adeta işkence alanlarına dönüşmüştü. Bu bakımdan veli nimet olarak görülen e devlet işlemleri devlet-vatandaş ilişkilerini pozitif yönde geliştirmiş ve geliştimeye devam etmektedir.

E DEVLET İKAMETGAH BELGESİ ÜCRETLİ Mİ?

Daha önceleri ikametgah belgesi, muhtarlıklardan ücret karşılığı alınıyordu. Artık günümüzde ikametgah belgesini alma sadece muhtarlıktan olmuyor. 1 yıla yakın bir süredir ikametgah belgeleri Nüfus Müdürlükleri tarafından da verilmektedir.

Ayrıca bu hizmeti sadece bağlı bulunduğu ilçeden değil, tüm yurttaki Nüfus Müdürlüklerinden almak mümkündür. E devlet ikametgah belgesinin diğer bir iyi yönü ise ikametgah veya nüfus cüzdan örneği herhangi bir ücret istenmemesidir.

E-DEVLET İKAMETGAH BELGESİNİN SORGULANIŞ ŞEKLİ

Vatandaşlık numarasını bildiğiniz bir kişinin ikametgah adresini kolayca öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki linki kullanarak E-Devlet ikametgah belgesini T.C. kimlik numarası yazan bölüme adresini bulmak istediğiniz kişinin vatandaşlık numarasını girerek ve resim doğrulamasını da kontrol ettikten sonra “Sonraki” butonuna tıklayınız. Bu şekilde işleminize devam edebilirsiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Baykal için dünyaca ünlü doktoru özel uçakla getirtti
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu