Diyabet hastaları nörolojik tehdit altında

Diyabet hastaları nörolojik tehdit altında


Diyabet, organ fonksiyonlarını bozarak ciddi hastalıklara zemin hazırlıyor. Bunların arasında nörolojik sorunlar da hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Nörolog Korkmaz, diyabet hastalarının yaklaşık yüzde 80’inde nörolojik sorunlar saptandığını, bunların da uyku apnesinden felce kadar geniş bir yelpazede görüldüğünü söyledi

Her 11 yetişkinden 1’inin kapısını çalan diyabet günümüzde hızla artış gösteriyor. Sadece kan şekeri yüksekliği ile sınırlı kalmayan bu metabolik hastalık, çoklu sistemleri özellikle de nörolojik yapıları olumsuz etkiliyor. Diyabetik hastalarını tehdit eden nörolojik olumsuzlukları ntv.com.tr’ye anlatan Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Selda Korkmaz, diyabet hastalarının yaklaşık yüzde 80’inde inme ve uyku bozuklukları, en çok da uyku apnesi gibi nörolojik problemlerin saptandığını söyledi. Diyabet hastalarında önlenebilir nörolojik bozuklukların çok önemli sonuçlar doğurduğuna aktaran Korkmaz, “Nörolojik hastalıklar yaşam kalitesini olumsuz etkilemenin yanı sıra kalıcı sakatlıklara da neden olabilmektedir. Bu nedenle nörolojik yakınmaların öncelikle önlenmesi ya da tedavisi hem hastaların hem de endokrinologların bu konudaki farkındalığı ile mümkün olacaktır” dedi. GECE NEFES DURMALARI, GÜNDÜZ UYUMA İSTEĞİ! Uyku apne sendromu; uykuda nefes durmaları, gündüz uyuma isteği ve horlama ile seyreden bir bozukluk. Aşırı sinirlilikten konsantrasyon bozukluğuna, baş ağrısından kalp krizine ve ölüme bile yol açabiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Saldırı sonrası Somali'de ağır bilanço
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Saldırı sonrası Somali'de ağır bilanço

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu