Attığım tweetler haber özeti

Attığım tweetler haber özeti


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, Başbakan Erdoğan'a 2 bin kişilik istihbarat raporu sunulduğu iddialarına ilişkin tweeti konusunda, "Attığım tweetler gazetenin manşetindeki haberin özeti" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başbakan'a 2 bin kişilik istihbarat raporu sunulduğu iddialarıyla ilgili attığı tweetlerin bir gazetenin manşetindeki haberin özeti olduğunu belirterek, "Ben memleketin İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, istihbaratta, hükümette değilim. Nereden bileceğim. Sadece bir habere dikkat çektim" dedi.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kuzu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın böyle bir çalışmanın bulunmadığını çok net olarak kamuoyuna açıkladığını, kendisinin de dün katıldığı televizyon programlarında bunu söylediğini ifade etti.

Ortada hiçbir somut bilgi ve belge olmadığını, sadece kendisinin gazetedeki haberi duyurduğunu vurgulayan Kuzu, şöyle devam etti:

"Ben istihbaratta  değilim, bana bu bilgi gelmez. Hükümette değilim, haberim olmaz. Dolayısıyla buradan şu çıkıyor ki yani bu son gerilimde birileri  bunları, bu haberleri  farklı şekilde kullanmak istiyor. 

Bu, bir gazetenin manşetten verdiği haber. Her şey içinde net yani... 2 bin kişilik emniyetten, hakim, savcı...Aynen oradaki yazı. Hiç oralı bile değiller. Böyle  bir haber var mıdır, yok mudur? Bu neyin nesidir hiç yok. Ne zaman ki ben ufacık bir tweetle bunu aldım. 'Böyle bir şey  haber olarak var' dedim, kıyamet koptu. Bunu anlamakta zorlanıyorum.  Basın bu manada sınıfta kaldı. Önemli bir bölümü sınıfta kaldı.  Demek ki dertleri doğru haber peşinde koşmak filan değil. Nereden ne açık yakalarız."

Kuzu, birilerinin de bunu üzerine alındığını belirterek, "Niye alınıyorsunuz kardeşim? Kimse üzerine alınmasın. Yani bana bazen diyorlar 'hocam lafı ortaya söyleyip, bırakıyorsun.' Doğru laf ortaya söylenir. Eğer bu laftan hakikaten rahatsız olan varsa onun üzerinde kalır bu laf.  Yani durduk yerde bir lafı sahiplenmezsen...Ben niye birçoklarının söylediği laflardan rahatsız olmuyorum" dedi.

 

-"Bir tweet  bu kadar büyütülmez  ki"

 

Böyle bir belgenin olduğundan kendisinin haberinin olamayacağına dikkati çeken Kuzu, "Var mıdır, yok mudur bilemem. Devletin kendi arşivlerinde ne var, ne yok ben onu bilemem. Ama o gazetenin haberinde 42 ilde cadı avı gibi işte rapordan söz ediliyor. Doğru mudur,  yalan mıdır, yanlış mıdır? Hükümet 'yok böyle bir şey' diyor. Yoksa yoktur. Zaten ben de 'var'  demiyorum ki bir haberi duyurmuş oluyorum. Hepsi bundan ibaret. Yok da desem yanlış olur, var da desem yanlış olur. Bilmediğim bir konuda ne diyeyim" diye konuştu.

Haberin şişirilmiş olduğunu belirten Kuzu, şunları kaydetti:

"Enteresan yani, bu tip haberlere bakıyorum, hükümet karşıtı olan ve dün biraraya gelmeleri mümkün olmayan, birbirine kurşun sıkan insanları hemen hükümete karşı biraraya getiriyor. Ne güzel ya, ne kadar kolay.

Bir tweet  bu kadar büyütülmez  ki... Elimde bir rapor olur da yayınlarım, elimde bir döküm  olur da 'bu neyin nesi kardeşim, bu nereden çıktı Allah Allah' denir. Ben onu nereden bilirim. Ben memleketin İçişleri Bakanı değilim, Adalet Bakanı değilim. İstihbaratta, hükümette değilim. Nereden bileceğim. Sadece bir habere dikkat çektim. Habere gık çıkmıyor, ben ne zaman 2. gün tweette gazetedeki o haberin özetini yazıyorum kıyamet kopuyor. O habere ses çıkarmayanlar nasıl oldu bir anda parladı. Haber olunca bir  şey olmadı, benim adım geçince kıyamet koptu. Anlamakta zorlanıyorum... Konumum bunu bilmeye müsait bir konum değil."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu