O ülke gitgide yaşlanıyor, 2050'de...

O ülke gitgide yaşlanıyor, 2050'de...


Japonya'da 100 yaşını aşanların sayısı, bu yıl 32 bin kişi daha eklenerek 65 bin olacak. Yetkililer 30 yıl içerisinde Japonya nüfusunun yüzde 40'ının yaşlanacağını vurguluyor.

Japon nüfusu durdurulamaz bir şekilde yaşlanıyor. Yapılan araştırmalara göre, ülkede 100 yaşını aşanların sayısı bu yıl sonunda 65 bin olacak.

Independent'in haberine göre, Japonya'da yaşı 65 ve üzerinde olanların toplam nüfusun yüzde 20'sini oluşturuyor. Yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkede, 2000 yılında yüzde 17,3 olan yaşlı nüfus oranının 2055'te yüzde 40,5'e çıkmasının bekleniyor.

Japonya'da yaşlıların toplam nüfusa oranının artması, nüfus artış hızının azlığına bağlanıyor.

EKONOMİK MALİYETİ OLACAK

Sosyologlara göre, Japonya'da uzun hayat süresi ve doğurganlığın azlığı ile başlayan sorunlar ekonomiye büyük ölçüde yansıyacak. Yetkililer, sağlık giderlerinin ve nüfusun yüzde 40'ının üretim faaliyetlerine katılamamasının büyük felaketlere yol açabileceği konusunda uyarıyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan köşe yazarlarına ayar verdi
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Geriye bir Trump kaldı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu