Erdoğan, Mülteci Sorununu BM’de Anlatacak

Erdoğan, Mülteci Sorununu BM’de Anlatacak


Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’nin 71’inci Genel Kurul toplantılarına katılmak için ABD’ye gidiyor. 1 hafta sürecek toplantıların ağırlık gündemi Suriye ve mülteci sorunu olacak. Erdoğan ve liderler soruna çare bulmak için çözümleri masaya yatıracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için ABD’ye gidiyor. BM Genel Kurulu 71. Dönem Genel Görüşmeleri bu hafta başlıyor. Tüm dünyadan 135 civarında devlet ve hükümet başkanının katılması beklenen haftada Suriye krizi ile göçmen ve sığınmacılar konusu öne çıkacak. Bu kapsamda BM Genel Kurulu’nda pazartesi günü “BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi” gerçekleştirilecek.

Zirve’de hem ülkelerin yapacağı katkılar anlatılacak hem de bu konuda atılacak adımlar için hazırlanan “New York Deklarasyonu” kabul edilecek. Genel Kurul’da gerçekleşecek açılış konuşmalarının ardından düzenlenecek yuvarlak masa toplantılarından birine de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşbaşkanlık yapacak. Mülteciler ve göçmenler konulu ikinci etkinlik ise ABD Başkanı Barack Obama tarafından 20 Eylül Salı öğleden sonra yine BM’de gerçekleştirilecek. Bu toplantıda ise özellikle Suriyeli sığınmacılar için somut destek ve maddi yardım toplanmasının hedeflendiği belirtildi.

135 LİDER KATILACAK

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden verilen bilgiye göre bu yıl 71. kez düzenlenecek BM Genel Kurulu genel görüşmelerine 135 civarında devlet ve hükümet başkanının katılımı bekleniyor. Kalan ülkelerin ise başkan yardımcısı ya da bakan düzeyinde temsil edileceği belirtildi.      

OBAMA VE BAN SON KEZ

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde geniş bir heyetin temsil edeceği haftada ABD Başkanı Obama ve BM Genel Sekreteri Ban’ın görev süreleri bu yıl dolacağı için iki siyasetçi mevcut görevleri kapsamında son kez BM Genel Kurulu genel görüşmelerine katılacak. BM Genel Görüşmeleri kapsamındaki konuşmalar ise 20 Eylül Salı başlayacak. İlk gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı Theresa May’in de aralarında olduğu 36 devlet ve hükümet başkanı BM Genel Kurulu’na hitap edecek.      

RUSYA’NIN TASLAĞI

Suriye’deki kriz daha önceki BM toplantılarında olduğu gibi bu yıl da gündemi belirleyecek. 21 Eylül Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi, dönem başkanı Yeni Zelanda Başbakanı John Key’in başkanlığında toplanacak. Toplantıda görüşülmesi için Rusya’nın bir karar tasarısı hazırladığı belirtildi. Tasarının içeriğinde ABD ve Rusya arasında Suriye’de çatışmaların durdurulması için varılan anlaşmanın olacağı öğrenildi ancak ABD, anlaşma metninin diğer ülkelerle paylaşılmasını istemediğini açıkladı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise ABD’nin bu tutumuna tepki göstererek anlaşmayı BM Güvenlik Konseyi’nin de onaylamasını istediklerini belirtmişti.

BU ÜLKENİN HER KARIŞINDA GAZİLİK DAMGASI VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Anadolu topraklarının vatan kılınması, milletin ve ülkenin varlığını devam ettirmesinde, gaza anlayışının en önde gelen değerler arasında yer aldığını belirtti. Erdoğan, “Bu aziz milletin, 15 Temmuz’daki darbe girişimini canları pahasına engellemesi, kendi iradesine sahip çıkması, gaza bilincinin ne denli önemli olduğunun en önemli göstergesidir. Bu millet gazi millettir” dedi. “Medeniyetimizin en mümtaz vasıflarından gaza inancı, bize 1071’de Anadolu topraklarını verdiği gibi Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde ülkemizin ve milletimizin ilelebet var olacağını dünyaya açıkça ilan etmiştir” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, bu coğrafyanın ruhunda, ülkenin her taşı ve her toprağında, adları sanları bilinmeyen milyonlarca gaza erinin, şehidin ve gazinin kanının bulunduğuna işaret etti.

EN ÇOK EĞİTİM İSTİSMAR EDİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik tehditlerin en çok istismar ettiği alanların başında eğitimin geldiğini belirterek, “Türkiye, eğitim sisteminde var olduğu anlaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan ihanet çetelerinin istismar ettiği açıkları süratle kapatarak yoluna devam etmek mecburiyetindedir” değerlendirmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına en büyük katkıyı, eğitimde elde ettiği başarıların sağlayacağını belirtti. Eğitimin Türkiye’ye yönelik tehditlerin en çok istismar ettiği alanların başında geldiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi: Bunun için devlet ve millet olarak okullarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, çocuklarımızın zihin dünyasını biçimlendiren müfredata, kitaplara çok iyi sahip çıkmalıyız.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Kayseri'deki terör saldırısı davası yarın başlıyor
Dünya
Sosyal medyada 'günaydın' yazdığı için gözaltına alındı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu