Milletvekilleri yerele "aday" oldu

Milletvekilleri yerele "aday" oldu


AK Parti'den 10, CHP'den 4, MHP'den 3 milletvekili, belediye başkanlığı için aday oldu. 3 milletvekili ise BDP'den aday gösterildi

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için çok sayıda milletvekili aday oldu.

AK Parti'den ikisi kadın 10 milletvekili belediye başkanlığı için aday oldu. Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin Gaziantep için aday olurken,  Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi Çorlu için aday gösterildi. 

AK Parti'den Antalya için Menderes Türel, Balıkesir'e Ahmet Edip Uğur, Çanakkale'ye Mehmet Daniş, Diyarbakır'a Galip Ensarioğlu, Hatay'a Sadullah Ergin, İzmir'e Binali Yıldırım,  Manisa'ya Hüseyin Tanrıverdi, Ordu'ya Enver Yılmaz aday oldu.  

CHP'den; Trabzon için Volkan Canalioğlu, Manisa için Özgür Özel, Bartın için Rıza Yalçınkaya, Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt ise Odunpazarı ilçesi için aday gösterildi. 

Kütahya Milletvekili Alim Işık, Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ve Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ise MHP'nin aday gösterdiği milletvekilleri oldu. 

BDP'den; Siirt Milletvekili Gültan Kışanak Diyarbakır, Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise Ağrı'dan aday oldu. Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ise Mardin'den aday gösterildi.

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.  

Yasa uyarınca adaylık için istifa etmeleri gerekmeyen milletvekilleri, seçildiklerinde tercihte bulunuyor.  

Anayasa uyarınca TBMM üyeliklerinde boşalma olması halinde ara seçime gidilebiliyor. Boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde 5'ini bulduğu hallerde ara seçimlerin 3 ay içinde yapılmasına karar verilebiliyor. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu