Obama Fildişi Sahili'ne yaptırımları kaldırdı

Obama Fildişi Sahili'ne yaptırımları kaldırdı


ABD Başkanı Barack Obama'nın, Fildişi Sahili'ne yönelik yaptırımları kaldırdığı duyuruldu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Fildişi Sahili'ne yönelik yaptırımları kaldırdığı duyuruldu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın başkanlık emri imzalayarak ABD'nin 7 Şubat 2006 tarihinde Fildişi Sahili'ne yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırdığı bildirildi.

Obama'nın kararının, Fildişi Sahili'nin 2010-11 krizinden beri büyük ilerleme gösterdiğini vurgular nitelikte olduğunun belirtildiği açıklamada, "Başkan Obama, Fildişi Sahili'nin barış ve demokrasiyi sağlama konusundaki ilerleyişi hakkında kararlı" ifadesine yer verildi.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un 2006'da Fildişi Sahili'ne yönelik "ulusal kriz" (national emergency) ilanından bu yana Fildişi Sahili'ndeki siyasi, idari ve ekonomik kurumlardaki gelişmelerin ülkedeki önemli ilerlemeleri yansıttığı kaydedilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD, Fildişi Sahili'ndeki kalıcı barış ve refah beklentisi hakkında iyimser. Ekim 2015'deki barışçıl, şeffaf, güvenilir ve kapsayıcı başkanlık seçimlerinin ardından, Fildişi Sahili, ulusal uzlaşma ve güvenlik sektöründeki reformlara devam ediyor. Fildişi Sahili hükümetini ve insanlarını, ülkenin demokratik kurumlarını güçlendirirken ve ekonomik reformları izlerken desteklemeye devam edeceğiz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu