'Müzakere sürecinin 2017’ye sarkması riskler taşıyor'

'Müzakere sürecinin 2017’ye sarkması riskler taşıyor'


Rum lider Anastasiadis ile ara bölgede bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "Müzakere sürecinin 2017’ye sarkması riskler taşıyor." dedi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık üç saat süren görüşmede, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

Eide, görüşme sonrası liderler adına okuduğu ortak açıklamada, liderlerin Kıbrıs'ta bir çözüme belli bir çaba ve zaman harcadıklarını, 11 Şubat 2014’te açıklanan metne bağlılıklarını ve bu çerçevede bir çözüme ulaşma yönündeki kararlılıklarını yeniden ifade ettiklerini vurguladı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, güvenlik, garantiler ve toprak başlıklarında liderlerin beyin fırtınası yaparak konuların üzerinden geçtiğini belirterek, liderlerin anlaşma sağlanamayan konularda da karşılıklı kabul edilebilir sonuçlara varılabilmesi için güçlü bir kararlılığa sahip olduklarını dile getirdi. 

Liderler, 25 Eylül'de New York'ta üçlü görüşme yapacak
Liderlerin, görüşmeleri sürdürerek ve yoğunlaştırarak, 2016 yılı sonuna kadar bütünlüklü bir anlaşmaya ulaşma amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Eide, bu amaçla liderlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile 25 Eylül’de New York’da üçlü bir görüşme yapacaklarını kaydetti.

Eide ayrıca liderlerin müzakere sürecindeki ilerlemeleri ve karşılaşılan engelleri BM Genel Sekreteri ile paylaşacaklarını belirterek, Genel Sekreter'den gelecek aylar için sürece şahsi katkısını artırması talebinde bulunacaklarını ifade etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı da görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı açıklamda, müzakere sürecinin 2017’ye sarkmasının riskler taşıdığını belirterek, “2017’ye sarkan ve ucu açık bir şekilde süren müzakereler Kıbrıs Türk tarafının hedefi değildir.” dedi.

Kıbrıs’ta 2016’da çözümü gerçekleştirmek için çok iyi planlanmasının gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bütün tarafların ortak hedefi olan 25 Eylül’de New York’ta BM Genel Sekreteri ile üçlü görüşmeden temel beklentisinin bu planlama olduğunu açıkladı.

New York’taki üçlü görüşmenin ardından Kıbrıs’a dönüşte ekim ayında müzakerelere yine devam edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, "Geri kalan, hala daha anlaşmazlığımızın sürdüğü noktaları en aza indirmek, mümkünse tümünü halletmek. Edemiyorsak, azamisini halletmek ve böylelikle beşli bir toplantının kapısı aralansın. 2016 yılı hedefini de artık güvenlik ve garantiler meselesini de toprak düzenlemelerini de halledeceğimiz bir noktaya ulaştırsın. Bu bağlamda, tekrar etmeye gerek yok. Önümüzdeki birkaç ay son derece önemli olacak.” şeklinde konuştu. 

Kıbrıs'ta Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından 15 Mayıs 2015'te yeniden başlayan müzakereler yoğun şekilde devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu