DHA Muhabiri Sinop Durağan'daki olayları yazdı

DHA Muhabiri Sinop Durağan'daki olayları yazdı


Doğan Haber Ajansı'na bilgi akışı sağlayan Sinop Durağan Muhabiri Emin Adıgüzel, ilçesinde yaşanan menfur hadiseyle ilgili düşüncelerini sosyal medya hesabından paylaştı. Meseleyi kaşıyan ve Türk-Kürt çatışmasına dönüştürmek isteyenlerin bulunduğunu belirten Adıgüzel, kardeşlik hukukunun korunması adına kritik hatırlatmalarda bulundu.

İşte Emin Adıgüzel'in yazdıkları:

Hayırlı sabahlar. Bu yaşa geldim ve kendimi hiç bu kadar boş ve anlamsız hissettiğim olmamıştı. Soner(Kara) kardeşimizi dualarla uğurladık. Allah'ım mekanını Cennet, ruhunu şad eylesin. Yeter arkadaşım, Allah'ım sabırlar versin!

Dostlar. İlk günden itibaren elimden geldiğince dilim döndüğünce gençlerimizi ve halkımızı itidale davet ettim.

Olaydan yarım saat sonra ulusal haber ajanslarina haberi mümkün olduğunca dikkat ederek geçtim. İlçemiz zarar görmesin dedim.

Olayın ilk anlarından itibaren içinde kaldım.

Sevgili hemşehrilerim; bakınız söyleyeyim, o gün meydanda olayları yatıştırmaya ve engellemeye çalışan Olukbaşılı, Yeniköylü ve Yeşilyurt mahallesinden (Kürtlerin yaşadığı bölge) çok sayıda dost, abi ve ablalarımız vardı.

Öncelikle Ömer abi, eşi Havva teyze, oğlu dostum Ziya, yıllarca birbirimizden muhabbetimizi esirgemediğimiz ve güzel kametleri ile tanıdığımız Selasi hocamız ve şu an ismini sayamadığım çok sayıda Kürt kökenli kardeşlerimizin, çocuklarını engellemeye çalıştıklarını gözlerimle gördüm. Bu ve bunlar gibi insanları olaylardan ayrıştırmalıyız. Bu insanları aynı kefeye koymamalıyız.

Ben olayların başlangıcından sonuna kadar Kürt kökenli gruptan kesinlikle ne bölücübaş-bebek katili adına ne de Kürdistan adına bir slogan duymadım. Sadece birkaç kişi böyle şeyler söylüyor ama "Sen gördün mü, bizzat duydun mu?" diye sorulduğunda herkes, "Ben duymadım, görmedim, öyle diyorlar" gibi sözler sarfettiler.

Arkadaşlar; Durağanlı faşist olmadığı gibi Durağan ve köylerinde yaşayan Kürt kökenli kardeşlerimiz de PKK'lı değildir. Bu üç köyümüzde oy dağılımı herkesçe bilinmektedir.

Dostlar; artık makul ve mantık çerçevesi içerisinde davranmalıyız. Bu işin sonu yok. Elbet kan aktı, gencecik bir kardeşimizi kaybettik. Bu cinayeti işleyenler şu an kanunun elinde. Takip edeceğiz. Devlet bu konuda hatasını gördü. Yargının da en ağır cezayı verecegine inanıyorum.

Çorlu, İstanbul ve başka illerden gelen Türk ve Kürt kökenli gurbetçi kardeşlerimiz, özelikle sizlerden rica ediyorum. Bakınız, bayram sonrası evlerinize döneceksiniz. Bizler yine burada hep birlikte yaşayacağız. Kız alacağız, kız vereceğiz, alışveriş yapacağız.

Artık Durağan'da ne Durağanlı vatandaş eskisi gibi nemelazımcı değil ne de Kürt kökenli kardeşlerimiz eskisi gibi vurdumduymaz degil. Herkes dersini aldı.

Haydi silkenelim, bir bismillah diyelim ve her iki tarafta ortalığı provoke etmeye calışan kişilerden uzak duralım.

Kavga ve savaş ile hiçbir yere varılmayacağını herkes biliyor.

İLLEDE BARIŞ, HUZUR VE KARDEŞLİK DİYELİM.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu