Maliki parlamentoya davet edilecek

Maliki parlamentoya davet edilecek

  • 31 Aralık 2013 14:30


Irak Meclis Başkanı Nuceyfi, Enbar vilayetinde meydana gelen olayları AA'ya değerlendirdi.

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi, iki günden bu yana gerginliğin yaşandığı Enbar vilayetinde meydana gelen olayları görüşmek üzere Başbakan Nuri el-Maliki'yi parlamentoda yapılacak özel bir oturuma davet edeceklerini söyledi.

Nuceyfi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak halkının kendi askeri tarafından maruz kaldığı şiddetin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Enbar'da yaşananlar parlamento çatısı altında görüşülecek. En kısa sürede bu soruna bir çözüm bulunmasını umuyoruz. Başbakan Maliki'yi Enbar'daki meseleleri görüşmek üzere parlamentoya davet edeceğiz. Bu sefer halkın iradesine boyun eğilmesini bekliyoruz" dedi. Nuceyfi söz konusu oturumun tarihi hakkında ise bilgi vermedi.

Irak'ta yaşanan durumun gerçekten üzüntü verici olduğunu dile getiren Nuceyfi, yönetimi göstericilerin sesine kulaklarını tıkamakla ve akıl dışı şekilde askeri yönteme başvurmakla suçlayarak,  "Bu, kabul edilemez bir durum. Çünkü Irak ordusunun halkıyla değil, terörle mücadele etmesi gerekir" dedi.

Nuceyfi, Irak'ın şu an basiret ve hikmetle atılacak adımların yanı sıra anayasal çerçevede parlamentoda Maliki'nin katılımıyla gerçekleşecek bir tartışmaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi. 

Bu krizde sadece bir tarafı dinlemenin doğru olmadığının altını çizen Irak Meclis Başkanı, "Alvani meselesi ve Enbar'da yaşanan gelişmeler hakkında bağımsız bir komisyon oluşturulması gerektiğini" ifade etti.

Nuceyfi, Ramadi'de patlatılmaya hazır bomba yüklü bir araç bulunduğu yönündeki açıklamalara ilişkin ise "Bu açıklamanın bir delile dayanması gerekiyor. Hepimiz teröre ve halkın hedef alınmasına karşıyız.  Ancak şu an karşılıklı ithamlara değil, sukunete ve ülkenin yaşadığı bu büyük soruna bir çözüm bulmaya ihtiyacımız var" diye konuştu. 

Irak hükümetinin parlamento ile işbirliği halinde hareket etmemesini ve Ahmed el-Alvani'nin gözaltına alınmasını araştırmak için parlamento tarafından oluşturulan komisyonların Ramadi'ye girişinin güvenlik güçleri tarafından engellemsini eleştiren Nuceyfi, "Hükümetin parlamento ile işbirliğine gitmemesine alıştık. Parlamento tarafından görevlendirilen pek çok komisyon görevini yapmaktan men ediliyor" dedi.

Enbar'da neler olduğunun tam anlamıyla ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çizen Nuceyfi, bu şekilde kimin ne olduğunun doğru şekilde anlaşılacağını belirtti.

Nuceyfi ayrıca, Enbar'daki ateşin diğer bölgelere yayılmasından duyulan endişeyi dile getirerek, bu amaçla bölge ve ilgili ülkelerle en üst düzeyde iletişim halinde olduklarını kaydetti.

Gözaltına alınan milletvekili Ahmed el-Alvani'ye ilişkin ise Nuceyfi, " Sayın millletvekili şu anda Bağdat'ta bir hapishanesinde ve sağlık durumu iyi. Bugün bir grup parlamento heyeti kendisini ziyaret edecek" dedi.

Irak'ta Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı eylemlere verdiği destekle bilinen milletvekili Ahmed el-Alvani, Enbar il merkezi Ramadi'deki evine yapılan kanlı baskınla gözaltına alınmış, çıkan çatışmada Alvani'nin kardeşi ile 5 koruması öldürülmüştü. Baskının ardından bölgede yükselen gerilim nedeniyle el-Enbar'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Söz konusu gelişmelerden sonra gerginliğin yaşandığı bölgede, Başbakan Maliki'nin, gösteri alanlarının boşaltılmaması halinde, eylemcileri "çadırlarını başlarına yıkmakla" tehdit etmesinin ardından hükümete bağlı birlikler, Ramadi'deki İzzet ve Onur Meydanı'na müdahale etmiş ve Enbar genelinde iletişim ağını kesmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu