Başbakan Yıldırım, Mogherini ve Hahn'ı kabul etti

Başbakan Yıldırım, Mogherini ve Hahn'ı kabul etti


Başbakan Yıldırım, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Hahn'ı kabul etti.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi'nde, "Üst Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı" kapsamında Türkiye'yi ziyaret eden Mogherini ve Hahn'ı kabul etti.

Yıldırım, Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olan ve Avrupa Birliği'ne (AB) aday ülke Türkiye'nin 15 Temmuz tarihinde, FETÖ'nün yönlendirmesiyle menfur bir darbe girişimine maruz kaldığını, milletin bu hain girişimi canı pahasına alt ederek demokrasiye sahip çıktığını belirtti.

Görüşmede Yıldırım, Avrupa kıtasında demokrasiye yönelmiş olan en ciddi saldırıya maruz kalmış bir ülke olarak, AB'den beklenilen desteği görememiş olmanın hayal kırıklığı yarattığının ve kamuoyunda tepkiyle karşılandığının altını çizdi.

Türkiye'nin üyelik süreci kapsamında işbirliği sürecek
Türkiye'nin, OHAL kapsamında aldığı bütün tedbirleri, uluslararası yükümlülükleri ve ulusal mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirdiğine dikkati çeken Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin düzensiz göçle mücadele bağlamındaki Türkiye-Avrupa Birliği Anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini itinayla yerine getirdiğini, aynı tutumu Brüksel'den beklediklerini, bunların başında vize serbestisinin geldiğini de ifade etti.

Konuk Avrupa Birliği temsilcileri, AB'nin, Türkiye'nin demokratik kurumların yanında olduğunu, bundan sonra da gerek Türkiye-AB mutabakatı, gerek Türkiye'nin üyelik süreci kapsamında işbirliği ve diyalog içinde olmaya devam edeceklerini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu