Mısır bizden vazgeçemez

Mısır bizden vazgeçemez

  • 31 Aralık 2013 13:19


Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, "Mısır'ın Hamas gibi ulusal kurtuluş için çalışan bir hareketi, terör örgütü ilan etmesini uzak ihtimal olarak görüyoruz" dedi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, "Mısır'ın Hamas gibi ulusal kurtuluş için çalışan bir hareketi, terör örgütü ilan etmesini uzak ihtimal olarak görüyoruz. Mısır'ın güvenlik işlerine karışmıyoruz. Mısır'ın güvenliği  bizim güvenliğimizdir. Biz Mısır'dan vazgeçemeyiz, Mısır'da bizden vazgeçmez" dedi.

Mısır'da İhvan'ın "terör örgütü" ilan edilmesinin ardından Hamas'ın İhvan'dan uzak durması yönündeki çağrıları reddeden Heniye, "Ne olursa olsun hiç kimse, Hamas'a ve diğer direniş gruplarına, ideolojilerini, köklerini ve derinliklerini inkar ettiremez. Hamas'ın ve Filistin'in direnişi, dar bir alana sıkıştırılamayacak kadar büyüktür" diye konuştu.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinin Mısır yönetimiyle iletişime geçtiğini belirten Heniye, "Mısır'la temasta bulunduğumuzu inkar etmiyoruz. Neredeyse hergün onlarla abluka, uzlaşı ve Refah Sınır Kapısı'yla ilgili görüşüyoruz" ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail yönetimi arasındaki siyasi müzakerelere ilişkin "Gizli ve açıktan yürütülen bütün görüşmeleri tamamen reddediyoruz" diyen Heniye, 2014 yılının Filistin için uzlaşma yılı olmasını temenni ettiğini dile getirerek, "Bu yıl, uzlaşı olmalı. Bu farazi bir çağrı değil, gerçekleşmesi için tüm sorumluluğu üstleneceğiz" şeklinde konuştu.

Mısır'da İhvan'ın  "terör örgütü" ilan edilmesiyle, Hamas'ın da terör örgütü ilan edilebileceği yönünde açıklamalarda bulunulmuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu