Cezaevinde yetişen kurbanlıklar yok sattı

Cezaevinde yetişen kurbanlıklar yok sattı


Cezaevinde hükümlüler tarafından doğal ortamda yetiştirilen kurbanlıklar büyük talep gördü.

Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılında kurulan iş yurtlarında 180 farklı alanda hükümlülere meslek eğitimi verildiğini ifade etti.

Meslek sahibi olmayanların meslek edinmelerini sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında hükümlülere hayvancılık eğitimi de verildiğini ifade eden Kamer, Foça, Niğde, Edirne ve Kars Ceza İnfaz Kurumlarında kurulan tesislerde hayvan yetiştiriciliği başta olmak üzere çeşitli konularda kurslar düzenlendiğini belirtti.

Meslek eğitimlerini tamamlayan hükümlülerin tesislerde hayvan yetiştiriciliği yaptığını dile getiren Kamer, Kurban Bayramı dolayısıyla yetiştirilen kurbanlıkların satışa sunulduğunu belirtti.

Doğal ortamda yetiştiriliyor
Kurbanlıkların doğal ortamlarda yetiştirildiğini dile getiren Kamer, cezaevlerine ait mera alanlarında yayılmaları sağlanan hayvanlara, kış mevsiminde ise buralardaki otların kurutularak verildiğini anlattı.

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda yetiştirilen ve Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumuna getirilen kurbanlıkların tamamının satıldığını bildiren Kamer, "Niğde'deki tesislerimizde kurbanlıklar tamamen doğal ortamda yetiştiriliyor. Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumunda kurulan tesiste kurbanlıklar kesilecek. Bu tesise getirilen 160 büyükbaş, 400 küçükbaş hayvanın tamamı satıldı. Kurbanlıklar veteriner kontrolünde iş güvenliği kurallarına uygun olarak hükümlüler tarafından kesilecek." ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı için büyük bir talep gördüklerini ifade eden Kamer, Şaşmaz'daki açık cezaevinde önceki yıllarda olduğu gibi kurulan tesislerde kurbanlıkların kesim işlemlerinin, görev alacak 120 hükümlü tarafından yapılacağını dile getirdi.

Ankara'daki tesislerin örnek olduğunu ve kurban kesimlerinin veteriner eşliğinde yapılacağını aktaran Kamer, Niğde, Foça ve Edirne cezaevlerinde de kurban satışı ile kesimlerinin yapılacağını bildirdi.

İş Yurtları Kurumu Daire Başkanı Kamer, hayvancılık alanında gelişerek büyüdüklerini, Edirne'de manda, Erciş'te de kaz yetiştiriciliği yapan tesislerin bulunduğunu sözlerine ekledi.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kilis'te askeri araç devrildi: 8 asker yaralı
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu