Her kesim özeleştiri yapsın

Her kesim özeleştiri yapsın


TBMM Başkanı Çiçek, 2013'e ilişkin her kesimin kendi özeleştiri ve vicdani değerlendirmesini yapmasının, 2014 yılının birlik ve beraberlik içinde eçirilmesine yardımcı olacağını bildirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek,yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, büyük umut ve beklentilerle başlanan bir yılın geride kaldığını, 2014 yılının da umutla karşılandığını belirtti. 

Ortak hedefin, ülkenin kalkınması ve ileri gitmesi olduğunu, bu hedefe ulaşmak için, devlet ve millet olarak el ele verilmesi gerektiğine işaret eden Çiçek, Türkiye'nin hedeflerine kendini yenileyerek ve yeni şartlara uygun hareket ederek ulaşacağını kaydetti. 

TBMM'nin en büyük görevinin, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yasal ve anayasal düzenlemeleri yapmak olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

"Halkımızın bizden beklentilerini gerçekleştiremediğimiz takdirde, büyük bir fırsatı kaçıracağımız bilinmelidir. Bu noktada insan hakları, demokrasi ve özgürlüklere sahip çıkılması son derece önemlidir. Zira Türkiye, evrensel hukuk ilkelerini benimsemiş, sosyal eşitlik ve adalet ilkelerine bağlı, dil, din, etnik köken ve mezhep farkı gözetilmeyen demokratik bir ülkedir. Binlerce yıla uzanan tarihi ve zengin bir kültürü olan ülkemizde, bu yıl en büyük üzüntülerimizden biri, geçen yıllarda olduğu gibi, kültür, sanat ve siyaset dünyamızın değerli isimlerinin aramızdan ayrılması olmuştur.

Ekonomimizin gelişmesine paralel, daha müreffeh bir ülkede yaşamamız,  toplumsal barışımızı korumamız, siyasi istikrarı devam ettirmemiz ve sosyal dengeyi sağlamamız ile mümkün olacaktır. 2014 yılında alacağımız kararlar, yapacağımız tercihler ve atacağımız adımlar ülkemizin geleceğine ışık tutacaktır."

-"Çatışmaların sona erip, iç barışın tesis edilmesi en büyük temennimizdir"

Dünyada toprak anlaşmazlığı, ekonomik kaynakların paylaşımı, etnik ve dini ayrımcılık gibi nedenlere dayalı çatışmaların bu yıl da devam etmesinin geleceğe ilişkin kaygılara neden olduğunu belirten Çiçek, şunları kaydetti:

"Etnik ve dini temelli çatışmaların özellikle Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda meydana geliyor olması ise son derece düşündürücüdür. Özellikle, Suriye’de ve Irak’ta devam eden çatışmalar, son derece kaygı vericidir. Yüzbinlerce insanın evinden yurdundan uzaklaşmak zorunda kaldığı, her gün onlarca insanın ölümüne neden olan bu çatışmaların sona erip, iç barışın tesis edilmesi en büyük temennimizdir. Aynı şekilde Mısır’da, darbe sürecinin sona erip, Mısırlı kardeşlerimizin de yeniden anayasal demokratik hayata geçmeleri temel beklentimizdir.

Kaderde ve kıvançta bir olduğumuz Azerbaycan topraklarına dönük Ermenistan işgalinin bu yıl da devam etmesi bizim için büyük bir hayal kırıklığıdır. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi ve kaçkın durumuna düşürülen 1 milyon Azeri kardeşimizin de kendi evlerinde yaşayacakları günlere kavuşmaları Kafkaslarda barış ortamının tesis edilmesi bir başka önemli beklentimizdir.

Ayrıca geride kalan 2013 yılına ilişkin her kesimin kendi özeleştiri ve vicdani değerlendirmesini yapması, 2014 yılını birlik ve beraberlik içinde geçirmemize yardımcı olacaktır.

Bu düşüncelerle, 2014 yılının ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu