'Kurban dağıtımında din ayrımı yapılmaz'

'Kurban dağıtımında din ayrımı yapılmaz'


Kur'an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz, kurban etinin dağıtımında ırk ve din ayrımı yapılamayacağını belirterek, "Kurban, hangi milletten, ırktan olursa olsun ihtiyaç sahibi kimselere dağıtılabilir. Din ayrımı da yapılmaz." dedi.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban kesmenin en eski ibadetlerden biri olduğunu, özellikle İslam dininde kurbana büyük önem verildiğini söyledi.

Herkesin kurban kesmekle mükellef olmadığını ifade eden Yavuz, şunları anlattı:

''Hanefi mezhebine göre kurban kesmek vaciptir, yani kesilmesi zorunludur. Dini anlamda zengin olan Müslüman fertlerin bu ibadeti yapması gerekir. Zekat vermek zorunda olan her Müslüman Kurban Bayramı günlerinde de bu zenginliğini devam ettiriyorsa mutlaka kurban kesmesi gerekir. Hanefiler dışındaki mezheplerde sünnettir, vacip değildir. Ama kesilirse sevabı büyüktür. İmkanı olanlara sünnettir. Kesecek kadar maddi imkanı olan herkes kurban kesmelidir."

''Gayrimüslimlere de kesilen kurban etinden ikram edilebilir''
Kurban etlerinin dağıtımında ayırım yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

''Kurban etleri dil, din, ırk ayrımı yapılmadan dağıtılabilir. Kurban bir ibadet olduğu için ırk ayırımı yapılamaz. Hangi milletten, ırktan olursa olsun bunu ihtiyaç sahibi kimselere dağıtabilir. Din ayrımı da yapılmaz. Komşularınız arasında Yahudi, Hristiyan gibi gayrimüslimler varsa kesilen kurban etinden bunlara da ikram edilebilir. Komşuluk hukuku açısından bu çok önemlidir. Yeter ki vereceğin kişi ihtiyaç sahibi olsun. Dağıtılacak kişiden Müslüman olma şartı aranmaz.''

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu