Almanlardan Kara Propoganda: Türkiye Münbiç'i Alırsa...

Almanlardan Kara Propoganda: Türkiye Münbiç'i Alırsa...


PKK/PYD'nin sivil halkı yurtlarından etmesine ses çıkarmayan Almanlar Türkiye asayişi sağlamak için hamle yapınca yalanlarını sıralamaya başladı.

Şimdiye kadar Suriye'de PYD Arap bölgelerini işgal edereken DAEŞ'le savaşıldığını iddia eden yabancı basın, Türkiye operasyona başlayınca propaganda faaliyetlerine hız verdi. Özellikle savaşın iç yüzüne dair Alman medyasında çıkan ve kara propaganda olduğu açıkça görülen bir analiz dikkat çekti.

TÜRKİYE SINIRINDAKİ TERÖR OLAYLARINI GÖRMEZDEN GELDİLER

Alman gazetelerinden Deutsche Wirtschafts Nachrichten, Türkiye'nin Suriye'ye girme sebebinin petrol olduğunu iddia etti. Ancak Kilis'e düşen roket mermilerinden, terör saldırılarından ve milyonlarca Suriyelinin Türkiye'de barındığından hiç söz etmedi.

TÜRKİYE SURİYE'YE GİRİNCE SAVAŞIN PERDE ARKASI(!) AKILLARINA GELDİ

Suriye’deki en şiddetli çatışmaların ana boru hatları ya da gelecekte enerji hattı için kullanılması planlanan bölgelerde yaşandığına dikkat çeken Alman dijital gazetesi Deutsche Wirtschafts Nachrichten, ülkede yaşananın DAEŞ'le mücadeleden çok ‘enerji savaşı’ olduğunu savundu.

Suriye’de bulunan en önemli petrol pazarlarından iki tanesinin Menbiç ve El Bab’ta bulunduğunu hatırlatan gazete, bu iki kentin Irak’tan Suriye’ye gelen ve İdlip bölgesine devam eden ana boru hatlarına ev sahipliği yaptığını kaydetti.

'MENBİÇ'İ ALAN PETROL TAŞIMACILIĞINI DA KONTROL ALTINA ALIR'

“Kim Menbiç’i alırsa, Suriye’deki petrol taşımacılığını da kontrol altına alır” ifadelerine yer verilen analizde, bu durumun batıda Halep, İdlip ve El Bab; doğuda ise Rakka ve Deyr Ez-Zor için de geçerli olduğu ifade edildi.

Türkiye’nin şimdiye kadar petrol hatlarına doğrudan ulaşımının bulunmadığını ancak Menbiç’in alınmasıyla birlikte bunun değişeceğini kaydeden Deutsche Wirtschafts Nachrichten haberi şöyle devam etti: “Halep’teki mevcut savaş, devam eden çatışmanın en belirleyici öğesi olarak görülüyor. Halep, ülkenin ana petrol hatlarının geçtiği son büyük şehir. Onu alan, boru hatlarının anahtarını da elinde tutacak.”

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALARIN OLDUĞU YERLER, TÜRKİYE-KATAR HATTI ÜZERİNDE

En şiddetli çatışmaların Rakka, Deyr Ez-Zor, Halep, İdlib, Haseke, El Bukemal ve El Bab’ta yaşandığına dikkat çeken gazete, Hama ve Humus’ta da çatışmaların sürdürdüğünü, öncesinde ise Palmira’nın hedefte olduğunu belirterek, tüm bu yerleşimlerin Türkiye’den Katar’a uzanması planlanan boru hattının rotası üzerinde olduğunu vurguladı.

'ABD DOĞUYU, RUSYA BATIYI İSTİYOR'

Rusya’nın da İran’dan Irak ve Suriye’den geçen bir boru hattı projesini desteklediğini savunan gazete, Moskova’nın bu sebeple Humus’un cihatçıların eline geçmesini istemediğini aktardı. Suriye’deki hava operasyonlarında ABD’nin çoğunlukla doğuya, Rusya’nın da batıya odaklandığını belirten Deutsche Wirtschafts Nachrichten, iki ülkenin de buralarda bir diğeri tarafından petrol boru hattı inşa edilmesini önlemeyi planladığı yorumunda bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekiller Kılıçdaroğlu'na çizik çekti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump'tan Kuzey Kore çıkışı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu