Kocaeli'de yeraltı görüntülenecek

Kocaeli'de yeraltı görüntülenecek


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeraltındaki eski veya kaydı bulunmayan şehir altyapılarının bulunması için radar görüntüleme sistemi ile hat dedektörlerini devreye soktu

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yeraltındaki eski veya kaydı bulunmayan şehir altyapılarının bulunması için radar görüntüleme sistemi ile hat dedektörlerini devreye soktu.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 13 bin 145 kilometre uzunluğunda altyapı şebekesinin bulunduğunu, bu şebekenin 6 bin 437 kilometresinin son 9 yılda yenilendiğini vurguladı.

Bayram, 650 bin aboneye sağlıklı altyapı hizmeti vermek için teknolojik yatırımlar yaptıklarını, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

 "Teknoloji alanında Türkiye'de birçok ilki de gerçekleştiren İSU, yeraltındaki kaydı bilinmeyen içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarını tespit etmek için sismik araştırmalarda kullanılan 2 GPR (Ground Penetrating Radar) yeraltı radar görüntüleme sistemi ile 2 hat dedektörü satın aldı. Cihazlarla yeraltında kaydı bulunmayan içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının bulunmasının yanı sıra zemin tahribatı ve hat zararlarının da önüne geçilebilecek. Yeni alınan yer altı radar görüntüleme sistemiyle yer altındaki eski veya kaydı bulunmayan şehir altyapılarının araştırılması, metalik olan veya olmayan eski içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu sistemlerinin yerinin tespiti amaçlanıyor. Hat dedektörleri ise metalik hatların bulunması ve güzergah tespitinde kullanılacak."

Bayram, hatların belirli bir kısmında güzergah belirsizlikleri veya kaydı bulunmadığını vurgulayarak, cihazların zemin kazılmadan çalışma imkanı sağladığını ve sismik araştırmalarda kullanılan son teknoloji ürünler olduğunu kaydetti.

Bayram, İçmesuyu ve Kanalizasyon Daire Başkanlığı ekiplerince kullanılacak cihazlar için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlar Yalçıner tarafından teorik ve uygulamalı eğitim verildiğini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kuzey Irak'a operasyon düzenlendi
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
ABD'den kritik Irak açıklaması!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu