Teknoloji şirketleri liderliklerini pekiştirdi

Teknoloji şirketleri liderliklerini pekiştirdi


Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve internet üzerinden satış yapan firmaları, iki yıldır petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyri nedeniyle piyasa değerleri düşen enerji devleriyle arayı açarak liderliklerini pekiştirdi.

Danışmanlık Şirketi PWC Global verilerinden derlediği bilgilere göre, dünyanın ön önemli halka açık petrol şirketlerinin, bu yılın Mart ayı itibariyle toplam piyasa değeri 2014'ün birinci çeyreğine göre yüzde 20 geriledi.
Exxon Mobil, Petrochina, Royal Dutch Shell, Chevron, Total, BP ve Schlumberger şirketlerinin 2014'ün birinci çeyreğinde toplam piyasa değeri yaklaşık 1,53 trilyon dolarken, 31 Mart 2016 tarihi itibariyle 1,22 trilyon dolara geriledi.
Şirketlerin değer kaybının en önemli nedeni olarak gösterilen petrol fiyatları, Mart 2014-Mart 2016 döneminde yaklaşık yüzde 63 düşüş kaydetti. Söz konusu dönemde ham petrolün varil fiyatı 107 dolar seviyesinden 39 dolara kadar düştü.
Söz konusu yedi şirket içinde yer alan Birleşik Krallık merkezli enerji devi BP'nin piyasa değerindeki düşüş neredeyse yüzde 40'ı buldu. Şirketin 2014 yılının Mart ayı itibariyle yaklaşık 156 milyar dolar olan piyasa değeri, bu yılın ilk çeyreği itibariyle 94 milyar dolara geriledi.
Son yıllarda diğer petrol şirketleri gibi sıkıntılar yaşayan, dünyanın en değerli beşinci petrol şirketi Fransız Total'in söz konusu dönemde piyasa değeri de yüzde 27 eridi. Şirketin Mart 2014'te 154 milyar dolar olan piyasa değeri, bu yılın Mart ayı itibariyle 112 milyar dolara düştü.
Fransız petrol devi, 2015 yılında Türkiye'deki operasyonlarını satma kararı aldı. Görüşmeler sonucunda Demirören Holding, Total'in Türkiye'deki bütün akaryakıt operasyonlarını 325 milyon avro ödeyerek satın aldı.
Teknoloji şirketlerinin yükselişi
Aynı dönemde değerini yüzde 33 artıran teknoloji şirketleriyle, internet üzerinden ve perakende satış yapan şirketler ise enerji devleriyle araya açarak, piyasadaki liderliklerini pekiştirdi.
Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Tencent Holding, Amazon ve Wal-Mart marketler zincirinin toplam piyasa değeri 2014 birinci çeyreğinde 1,92 trilyon dolar seviyesindeyken bu yılın ilk çeyreği itibariyle 2,57 trilyon dolar seviyesine yükseldi.
Çoğu araştırmada dünyanın en değerli şirketi olarak gösterilen Apple'ın bu yılın ilk çeyreği itibariyle piyasa değeri 604 milyar dolar olarak hesaplandı. Teknoloji lideri Apple'ı 518 milyar dolarlık piyasa değeriyle Alphabet-Google'ı bünyesinde tutan şirketler grubu ve 437 milyar dolarlık piyasa değeriyle Microsoft izledi.
Teknoloji şirketlerinin arasında yer alan Facebook'un piyasa değeri Mart 2014-Mart 2016 döneminde yüzde 86 artarak, 175 milyar dolardan 325 milyar dolara yükseldi. Şirket hisseleri ilk defa 2012 yılının Mayıs ayında halka arz edildi.
Sosyal medya devi, son yılların en dikkat çeken satın almalarından birisini gerçekleştirerek, akıllı telefonlarda kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı 2014 yılının Şubat ayında 19 milyar dolar bedelle bünyesine kattı.
İnternet üzerinden dünya çapında satış yapan Amazon firmasının piyasa değeri ise aynı dönemde yüzde 69 arttı. E-ticaret sektörünün öncüsü olan ve ABD'nin Seattle şehrinde 1994 yılında kurulan şirketin piyasa değeri, 2014 yılının birinci çeyreğinde 166 milyar dolarken, bu yılın Mart ayı sonu itibariyle 280 milyar dolara ulaştı.
Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre, 2014 yılı Ocak ayında 110 doların üzerinde olan brent petrolün varil fiyatı, bu yılın Ocak ayında 30 doların altına inerek, 2009 yılının Temmuz ayından beri en düşük fiyat sevilerini görmüştü.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Nisan ayında, düşen petrol fiyatlarını sebep göstererek Royal Dutch Shell, Total ve Chevron şirketlerinin kredi notunu düşürdüğünü açıklamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu