Cerablus sokakları hareketleniyor

Cerablus sokakları hareketleniyor


Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta hayat normale dönmeye başladı. Kadın ve çocukların sokaklara çıktığı, trafiğin normalleşmeye başladığı ilçede, bölge sakinlerinden Ümmü Habib "ÖSO ilçeyi örgütten kurtardıktan sonra halk tekrar evlerine döndü. Gördüğünüz gibi çocuklar sokaklarda geziyor. ÖSO bizim kardeşimizdir, onlar bu yörenin çocuklarıdır" dedi.

Suriye'nin Halep kentinin kuzeydoğusunda yer alan Cerablus'un terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılmasının ardından kentte hayat normale dönmeye başladı.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti tarafından terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'yla DAEŞ'ten alınan Türkiye sınırındaki Cerablus'ta halk kent merkezindeki iş yerlerini ve dükkanlarını açıyor.
Kadın ve çocukların sokaklara çıktığı, trafiğin normalleşmeye başladığı ilçede, halkın günlük hayatına kısmen geri döndüğü görülüyor.
Suyun verilemediği bazı bölgelerde halk içme suyunu tankerler aracılığıyla karşılıyor.

DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta yerel halk su ihtiyacını bölgeye gönderilen su tankerlerinden sağlıyor.

Cerablus sakinlerinden Ümmü Habib yaptığı açıklamada, ÖSO ilçeye girdiğinde çatışma korkusu nedeniyle çocuklarını alarak ilçe dışına çıktıklarını söyledi.
'ÖSO bizim kardeşimizdir'
Ümmü Habib, "Terör örgütü DAEŞ'ten korkarak çocuklarımızı alarak güvenli bölgelere gittik. ÖSO ilçeyi örgütten kurtardıktan sonra halk tekrar evlerine döndü. Gördüğünüz gibi çocuklar sokaklarda geziyor. ÖSO bizim kardeşimizdir, onlar bu yörenin çocuklarıdır." dedi.

Cerablus'ta yaşayan kadınlar, bölgenin DAEŞ'te temizlenmesinden memnun.

İlçenin kurtarılmasını uzun bir zamandır beklediklerini belirten Ümmü Habib, kentte güvenliğin sağlandığını gören insanların geri dönmeye başladığını ifade etti.
"Sağlık merkezleri tekrar açıldı. Temel ihtiyaçlarda sıkıntı var. Bunların bir an önce temin edilmesi gerekiyor." şeklinde konuşan Ümmü Habib, yardım kuruluşlarına Cerablus'a gerekli yardımı yapmaları çağrısı yaptı.
Kentte elektrik, su ve ekmek konusunda halen sıkıntılar yaşandığını aktaran Ümmü Habib, yine de halkın ÖSO'nun gelişiyle derin bir nefes aldığını dile getirdi.
DAEŞ korkusunu kırmaya başladıklarını kaydeden Ümmü Habib, halkın halen tam olarak ilçeye dönmediğini bildirdi.
Ümmü Habib, "DAEŞ'in bize yaşattığı korku tarif edilemez. İnşallah bir daha dönmezler. Her şeyden önce buranın güvenli olmasını istiyoruz. ÖSO'nun bölgede ilerleyerek DAEŞ'i temizlemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu