Milletimiz Başbakanını seviyor

Milletimiz Başbakanını seviyor


AB Bakanı Çavuşoğlu, tartışmaların oy oranlarını düşürmeyeceğini belirterek, "Milletimiz Başbakanını seviyor" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, son dönemde yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Türkiye bunları da atlatacaktır, bundan herkesin emin olması gerekiyor. AK Parti iktidarı da güçlü çıkacaktır. Ülkemiz de milletimiz de bu süreçten daha güçlü çıkacaktır" dedi.

Bakanlık görevine getirilmesinin ardından memleketi Alanya'ya ilk ziyaretini gerçekleştiren Çavuşoğlu, ilçe sınırında bulunan Okurcalar beldesinde babası Osman Çavuşoğlu, kardeşleri, bazı akrabaları, Alanyaspor taraftarları ve partililerce karşılandı. Bakan olduktan sonra ilk kez görüşen Osman Çavuşoğlu, oğlunu alnından öperek kutladı.

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir'i makamında ziyaret eden Çavuşoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 AB Bakanı ve Başmüzakereci görevine başladıktan sonra ilk ziyaretini Antalya'ya yaptığını bildiren Çavuşoğlu, kendisini sevgi ve coşkuyla karşılayan hemşehrilerine teşekkür etti.

Antalya ve Alanya'nın, onlarca ülkeden vatandaşların barış içinde yaşadığı yerler olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, böyle bir ortamda yetişmenin faydasını üstlendiği görevlerde çok gördüğünü söyledi.

Avrupalıların entegrasyondaki başarıyı görmek istiyorlarsa Alanya'yı görmeleri gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Dünyanın ve Avrupa'nın her şehrinden gelen insanlar, aralarında ve Türk halkı ile nasıl kaynaştıklarını, bayramları nasıl birlikte kutladıklarını, cenaze törenlerine nasıl birlikte katıldıklarını, yaşamın her alanında nasıl beraberce yer aldıklarını görsünler, incelesinler ve kendi ülkelerinde uygulasınlar" diye konuştu.

- "Türkiye bunları da atlatacaktır"

Türkiye'de son dönemde yaşananları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin demokrasi ve hukukun üstünlüğü bakımından geçiş süreci yaşayan bir ülke olduğunu söyledi.

Demokrasi ve hukuk konusunda özellikle son 11 yılda çok ciddi reformlar yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye'de darbeler, hükümeti yıkma girişimleri olmuştur, çoğu zaman da sadece askeri vesayet, hukukun üstünlüğü değil, yargıçların üstünlüğü maalesef ülkenin bir gerçeği olmuştur. Bu süreci nasıl aşabilirsiniz? Daha fazla reform, daha fazla çalışarak aşabilirsiniz. Türkiye güçlü bir ülke. Türkiye artık dışarıdan müdahalelerle veya içerideki yapılarla yıkılacak bir ülke değil. Eskiden bunların yüzde biri, binde biri olsa bile kaç defa hükümet değişirdi. Büyük siyasi ve ekonomik buhranlar ortaya çıkardı ama çok şükür bu ülkenin güçlü bir lideri var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir dünya lideridir, dünyada saygın bir liderdir ve Türkiye'nin güçlü bir ekonomik ve siyasi yapısı var. Türkiye bunları da atlatacaktır, bundan herkesin emin olması gerekiyor. AK Parti iktidarı da güçlü çıkacaktır. Ülkemiz de milletimiz de bu süreçten daha güçlü çıkacaktır."

"AB olsun ABD olsun dostlarımızdan ön yargılı açıklamalar yapmamalarını istiyoruz" diyen Çavuşoğlu, yeterince bilgi edinmeden, önyargılarla değil, önce anlayıp, dinleyip, ondan sonra da açıklama yapmanın daha doğru olacağını vurguladı.

- CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun tutumu

Son dönemde yaşanan süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tavrının nasıl bulunduğunun sorulması üzerine Bakan Çavuşoğlu, diplomasi trafiği içinde muhalefet partisi liderinin de çeşitli temasları olabileceğini fakat temasların zamanlamasının çok önemli ifade etti.

CHP'nin, özellikle de Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduğu günden bu yana izlediği dış politikanın hep negatif olduğunu savunan Çavuşoğlu, "Türkiye'yi dışarıya şikayet ediyorlar, terör sorunu başta Türkiye aleyhine olan bildirilere de göz yumuyorlar. AB Konseyine geliyorlar, Türkiye'nin tekrar ikinci sınıf bir ülke grubuna girmesi için çaba sarf ediyorlar. Başka ülkelerle işbirliği yaparak Türkiye'yi zayıflatmaya çalışıyorlar" dedi.

CHP'nin ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun  verdiği mesajların hep Türkiye'yi karalamak yönünde olduğunu öne süren Çavuşoğlu, "Arzu ettikleri Türkiye'nin küçük bir ülke olması, (küçük olsun, bizim olsun) anlayışıdır" ifadesini kullandı.

- AK Parti'nin oy oranı

Bakan Çavuşoğlu, anketlere bakıldığı zaman bugün AK Parti'nin yüzde 51-52 civarında oy oranı bulunduğunu belirterek, bunun AK Parti'nin sadece ülkenin bir bölgesinden, bir ideolojik grubundan değil, toplumun her kesiminden oy alan bir parti anlamına geldiğini vurguladı.

Türkiye'yi yönetirken ve seçim öncesinde kimseyle kavga etme gibi bir amaçları bulunmadığının altını çizen Çavuşoğlu, ülkenin çıkarlarının, milletin bekasının her şeyden önemli olduğuna dikkati çekti. Çavuşoğlu, "Bu tür tartışmaların partimizin oy oranını düşüreceğini düşünmüyoruz, çünkü milletimiz bize güveniyor, Başbakanımızı seviyor" diye konuştu.

Yerel seçimlere giderken tüm adayların büyük bir titizlikle belirlendiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu nedenle ilçelerin adaylarının açıklanmasının biraz geciktiğini kaydetti. Çavuşoğlu, ilçe adaylarının açıklanmasının gecikmesinin tamamen teknik nedenlerden olduğunu, kendi tahminine göre bir haftaya kadar tüm adayların açıklanacağını bildirdi.

- AK Parti'den istifalar

Son dönemde yaşanan istifaların ve bazı bakanların görevden alınması sonrasında Başbakan Erdoğan'ın duygularının nasıl olduğunun sorulması üzerine Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın yola çıktığı bazı arkadaşlarının değişik yollara tevessül etmesinden dolayı üzülmüş olabileceğini fakat bu durumu çok da umursamadığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Sayın Başbakanımız ihaneti görüyor ama umursamıyor. Çünkü kendisi de biliyor, biz de biliyoruz ki zaten ihanet edenleri içeride tutarsak, beraber yola devam edersek, ne zaman, ne şekilde başka yollarla ihanet edeceğini kestiremezsiniz. Biz emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Sayın Başbakanımızın herhangi bir yılgınlığı da herhangi bir kırgınlığı da yoktur" şeklinde konuştu.

Son dönemdeki olaylar karşısında AB'yi nasıl ikna edeceğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, kimseyi ikna etmeyeceğini, sadece gerçekleri anlatacağını söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu