Aylan Kurdi'den bu yana BM'nin kara tablosu

Aylan Kurdi'den bu yana BM'nin kara tablosu


Suriye iç savaşından kaçarken bindikleri botun alabora olması sonucu hayatını kaybeden Aylan Kurdi'nin ölümünün üzerinden tam 1 yıl geçti. Ölümü ile bütün dünyayı ayağa kaldıran Aylan'dan sonra ise Suriye iç savaşı nedeniyle binerce yeni çocuk öldü. BM ve uluslararası toplumun seyirci kaldığı olaylarda, savaştan kaçıp Avrupa'ya gitmek isteyen binlerce kişi Akdeniz'de ölmeye devam ediyor.

Suriye iç savaşının ortaya çıkardığı acının ve dramın sembol ismi olan 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin bedeninin Bodrum sahilinde bulunmasından bu yana tam 1 yıl geçti.
Kısa sürede sosyal medya kullanıcılarından ülke liderlerine kadar herkesi etkileyen Aylan Kurdi, Suriye'deki iç savaşın tetiklediği mülteci krizinin sembolü haline gelmişti.
3 yaşındaki Suriyeli Aylan'ın ölümünün birinci yıl dönümünde babası Abdullah Kurdi, Avrupa ülkelerinden kapılarını mültecilere kapamamalarını istedi.
BBC Türkçe'de yer alan habere göre Aylan'la birlikte diğer oğlu Galib ve eşi Rihan'ı da kaybeden Abdullah Kurdi, yitirdiği ailesini her gün düşündüğünü söyledi ve ilk yıl dönümün kendisi için ayrıca zor olacağını ifade etti:
Baba Kurdi, "Bir an sanki tekrar kavuşmuşuz da beraber uyuyormuşuz gibi hissettim. Yıkıcıydı" diyor.
'Dünya seyirci kalmayı sürdürdü'
Aylan ve ailesinin diğer fertlerinin hayatını kaybettiği günün ardından yaşananları anlatan Abdullah Kurdi, "Başta sanki tüm dünya mültecilere yardım etmek için elinden geleni yapacakmış gibi davrandı. Ancak bu atmosfer bir ay bile sürmedi. Hatta durum daha da kötüye gitti. Suriye'deki savaş şiddetlendi ve daha fazla insan ülkeyi terk etti" dedi.
Abdullah Kurdi, 2 Eylül 2015'te yaşadığı trajedinin ardından hayatını kaybeden ailesinin tüm fertlerini alıp memleketi Kobani'ye dönmüş ve cenazeleri defnetmişti.
BM verileri kara tabloyu özetliyor
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verileri her ne kadar Brüksel ve Ankara arasındaki anlaşma sayesinde Türkiye - Yunanistan trafiğinin durma noktasına geldiğini söylese de Kuzey Afrika'dan İtalya'ya gitme çabalarında hiçbir değişim olmadığını belirtiyor.
Ayrıca Avrupa'ya ulaşanların sayısında 2016'da ciddi bir düşüş yaşansa da Akdeniz'de hayatını kaybedenlerin sayısındaki düşüş çok daha sınırlı kaldı.
Tehlikeli deniz yolculuğu sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı bu yıl da binlerle ifade ediliyor.
Balkan ülkelerinin sınırlarını kapatıp dikenli tel çekme kararı alması nedeniyle binlerce mülteci de aylardır ülkeler arasında sıkışmış vaziyette bekleyişlerine devam ediyor.
Mart ayındaki AB - Türkiye anlaşmasından bu yana ise Yunan adalarında beleyişlerine devam eden mültecilerin de geleceklerinin nasıl şekilleneceği konusunda hiçbir fikri bulunmuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu