Milletin yargısı milletin evinde

Milletin yargısı milletin evinde


Adli Yıl Açılış Töreni, milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde gerçekleştirildi. Batı’nın Türkiye’nin darbecilerle yaptığı mücadeleye ilişkin ‘endişeliyiz’ açıklamalarını sert çıkan Erdoğan, “Ey dünya hâlâ sen bize hangi gözle bakıyorsun? Biz adalete yakalayıp teslim ediyoruz” dedi.

Tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’nın Türkiye’nin darbecilerle yaptığı mücadeleye ilişkin “endişeliyiz” şeklindeki açıklamalarını sert sözlerle eleştirerek, “Ey dünya hâlâ sen bize hangi gözle bakıyorsun? Biz adalete yakalayıp teslim ediyoruz, siz ise kalkıp ‘endişe ile izliyoruz’ diyorsunuz. Bu terbiyesizlik değil mi? Bu millete karşı terbiyesizlik değil mi?” dedi.

“OPERASYONLAR ZAAFA YOL AÇMAZ”

Erdoğan, FETÖ operasyonlarının adaletin tesisi konusunda rahatlama sağlayacağını kaydetti. Operasyonların yargıda zaafa yol açmayacağının altını çizen Erdoğan, “FETÖ operasyonları kapsamında 15 Temmuz’dan beri gözaltına alınan 3 bin 495 hakim ve savcının adalet teşkilatımızda herhangi bir zaafa yol açmayacağına, tam tersine gerçek adaletin tesisi konusunda ciddi bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum. 15 Temmuz’da en iyi sınavı verenlerden biri de adalet teşkilatıdır. Anında açıklamalarını yapmak suretiyle ‘Yaptıklarınız hukuka aykırıdır’ demek suretiyle ilk mesajlarını vermiş ve yargı kapısının ardında girip gizlenmemiştir” dedi.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINI GÜÇLENDİRİR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle törene katılmamasına ilişkin de konuşan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin her yeri gibi burası da milletin malıdır. Kongre ve Kültür merkezimiz tüm önemli organizasyona ev sahipliği yapacaktır. Yargıtay Başkanımız, şayet adli yıl açılışı burada yapılmasaydı, alternatifinin bir otelin eksi ikinci kattaki salonu olduğunu ifade etmişti ki 600 kişilik bir salon. Şimdi şu anda bu salonumuzda bin 500 civarında bir katılım söz konusu. Burada böyle bir kongre ve kültür merkezinin devletin kurumlarının emrinde olduğunu kendilerine ifade etmek suretiyle buraya davet ettik ve burada bugün bu toplantıyı yapıyoruz, hayırlı olsun. Millet adına görev yapan yargının, milletin mekânında adli yıl açılış töreni yapması, yargı bağımsızlığına gölge düşürmez, tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir” ifadelerini kullandı. 

“FETÖ’YÜ ADALETSİZLİKLERİ PERİŞAN ETTİ”

Erdogan, FETÖ’ye ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu: “FETÖ denilen hain yapıyı kahru perişan eden nedir biliyor musunuz? Söz sahibi, güç sahibi oldukları her yerde sergiledikleri adaletsizliklerdir, merhametsizliklerdir. Bunu yaptılar, sadece ve sadece kendi mensuplarının çıkarlarını gözeten, diğer herkesin hakkını, hukukunu yok sayan anlayışları sebebiyle FETÖ, milletimizin gönlünde zaten mahkum olmuştu. Emniyet teşkilatımızın, adliye teşkilatımızın yaptığı iş milletin gönlündeki bu manevi mahkumiyeti şimdi vicahiye çevirmektir.” 

CİRİT: ADALET ARAYANIN ELLERİ TEMİZ OLMALI

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:  “İradelerini ipotek altına aldıran hakimlerin yetkilerini bir silah gibi kullanmasının yanlış olduğunu anlamak için hukukçu olmaya gerek yoktur. FETÖ üyeleri de tarafsız mahkemelerce yargılanacaktır. Hukuk devletinin kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam olarak uygulanmasıyla mümkün olacağından kuşkumuz yoktur. Hakimin tarafsızlığı, bağımsızlığı kadar önemlidir. Adalet arayanın da elleri temiz olmalıdır. 15 Temmuz’dan sonra toplum olarak sergilediğimiz birlik ve beraberlik geleceğe yönelik inancımızı pekiştirmiştir.”

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu