Amerika’ya hiç güvenmedik!

Amerika’ya hiç güvenmedik!


Sultan Murad Tugayı komutanı Fehim İsa, “Birliklerimiz ilerliyor. Hedefimiz bölgede DAEŞ, PYD ve PKK’yı tamamen temizlemek. Azez, Bab ve Munbic’i birbirine bağlayacağız. Operasyonumuzda ABD uçaklarına hiçbir zaman güvenmedik” dedi.

Cerablus operasyonuna katılan Sultan Murad Tugayı komutanı Fehim İsa, Akit gazetesine operasyon bölgesindeki son durum hakkında bilgi verdi. Fehim İsa bölgedeki sıcak gelişmelerle ilgili olarak şu bilgileri paylaştı: “Şu anda üç koldan taarruzlarımız devam ediyor. Küllü köyüne, Zubara köyüne ve Sabunlu köyüne doğru birliklerimiz ilerlemeye devam ediyor. Sajur nehriyle Fırat nehrinin Türk sınırına kadar olan bölümü yarına kadar özgürleşmiş olacak. 30 kilometreye 20 kilometrelik bir alan tamamen kurtarılmış olacak. Hedefimiz bölgede DAEŞ, PYD ve PKK terör örgütü unsurlarını tamamen temizleyip bitirmek. Allah’ın izniyle Azez, Bab ve Munbic’i birbirine bağlayacağız. Sajur nehri ve Fırat nehri arasında terörist unsur kalmadı. Birkaç köyde DAEŞ unsurları var. Son harekâtlarımızla onları da temizleyeceğiz. Sajur nehrinin doğusu ve kuzeyinde Türkiye sınırına kadar olan bölgeyi tamamen temizlemiş olacağız.”

ÖNÜMÜZDEN KAÇIP GİDİYORLAR

DAEŞ’in de, PYD’nin de önlerinden kaçıp gittiğinin altını çizen Fehim İsa, “DAEŞ biraz direniyor ama PYD tamamen kaçıyor. PYD’liler uçak savaşçıları. ABD uçakları önlerindeki mevzileri temizlediği zaman ilerleyebilir onlar. Ama şu anda hava destekleri de olmayınca arkalarına bakmadan kaçıyorlar” şeklinde konuştu. Bölgede önceki gün Türk tankının vurulduğu olayda ABD uçağından yardım beklediklerine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Sultan Murad Tugayı Komutanı İsa, “Biz operasyonumuzda ABD uçaklarına hiçbir zaman güvenmedik. Biz onlardan habersiz hazırlıklarımızı yapıp bölgeye girdik. Sonradan onlar bize katılmak istediler. Biz de bir şey demedik. Yoksa onlara güvendiğimiz yok. Türk tankının vurulması da 3.500 metreden, beklemediğimiz bir bölgeden atılan bir füzeyle oldu” diye bilgi verdi.  

TÜRKİYE’SİZ ÇÖZÜM OLMAZ

Kendisi de Cerabluslu olan Suriye Türkmen Meclisi eski Başkanı ve Meclis Üyesi Abdurrahman Mustafa da bölgedeki operasyonlarla ilgili olarak, “Biz Türk ordusunun yardıma geleceğine inanıyorduk. Hep söylüyorduk geleceklerini. Türk ordusu geldi ve inşallah bu harekatla birlikte Suriye’de dengeler değişecek. Türkiye, Türkiye’siz Suriye’de de Ortadoğu’da da asla bir çözüm olamayacağını gösterdi bu harekatla. Türkiye hayal ürünü projelerin bölgede başarıya ulaşamayacağını hem dünyaya hem de müttefiklerine göstermiş oldu. Türkiye’nin sözde müttefikleri ABD ve batılı ülkeler PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekileceğini söylüyor. Bakıyorsunuz PYD hâlâ yerinde. Harekat Cerablus’tan batıya Çobanbey’e doğru başarıyla ilerliyor. Bölge halkı çok umutlu Türk ordusunun gelmesinden sonra. Amaç terör örgütlerinin bölgeden tamamen temizlenmesi. Tüm terör unsurları temizlenene kadar operasyonun sürmesi önemli” değerlendirmesinde bulundu.

“Terör örgütleri temizlenirse bölge zaten Türkmen bölgesi olduğu için güvenli bir bölge kendiliğinden oluşacaktır” tespitinde bulunan Abdurrahman Mustafa şöyle devam etti: “Bölgede 142 Türkmen köyü var. Türkmenler köylerini zaten terk etmemiştir. Güvenlik sağlandıktan sonra Türkiye’ye gidenler de geri döneceklerdir. İnşallah Türkmenler Özgür Suriye Ordusu ve Sultan Murad Tugayı ile birlikte bölgede güvenliği sağlayacaktır. Bizim amacımız ayrılmak değil, güvenliğin sağlanmasıdır. Türkiye de güney sınırında güvenliği sağlamak için bu operasyonu gerçekleştirdi. Bölgedeki terör örgütlerinin terörü kendi sınırları içine yaymasını önlemek için Türkiye bu operasyona önayak olmuştur. Biz her zaman Türkiye’nin arkamızda olduğunu biliyorduk. Biz her zaman Türkiye’ye güvendik.”

 ERDOĞAN YÜZ YILDA BİR GELİR

“15 Temmuz’dan sonra Türkiye içindeki hainler arındırıldıktan sonra Türkiye’nin gücü yeniden ortaya çıktı. Suriye’deki Türkmen kardeşlerinin yardımına koştu ve bölgeyi teröristlerden temizledi” diyen Mustafa şunları söyledi: “Bunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi büyük bir lidere sahip olmasının da etkisi tartışılmazdır. Sayın Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye hem kendi halkı hem de bölgedeki Müslümanlar için her zaman bir güvence ve moral kaynağıdır. Gerçekten de Erdoğan, yüz yılda bir çıkan liderlerdendir.”

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu