WSJ, PYD'nin Hak İhlallerini Yazdı

WSJ, PYD'nin Hak İhlallerini Yazdı


Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı müttefiki olarak parlattığı terör örgütü PYD ile ilgili çarpıcı gerçeklerin yer aldığı bir makale yayımladı.

Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı müttefiki olarak parlattığı terör örgütü PYD ile ilgili çarpıcı gerçeklerin yer aldığı bir makale yayımladı.

-Muhaliflerin medya organları kapatılıyor
-Çocuk askerler kullanılıyor 
-Muhalif aileler kovuluyor 
-İdeolojik müfredat hazırlanıyor
-Maaşları Esed ödüyor 

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, dünya kamuoyuna terör örgütü DAEŞ ile mücadele eden seküler güçler olarak sunulan terör örgütü PYD ile ilgili gizlenen gerçekleri okuyucuya sunduğu bir analiz kaleme aldı.

'PYD, Suriye'de ABD'nin Türkiye ile ilişkilerini sınayan bir yapı oluşturdu' başlıklı yazıda, sözde Rojava olarak isimlendirilen yarı-özerk bir yapıda gün yüzüne çıkmayan muhaliflere baskı, çocuk askerlerin kullanılması, muhalif ailelerin sınırdışı edilmesi gibi çarpıcı gerçeklere dikkat çekiliyor.

PYD ESED TAKTİKLERİNİ KULLANIYOR

Raja Abdulrahim ve Dion Nissenbaum imzası ile çıkan haberde, PYD yönetiminin güçlendikçe uzun vadeli bağımsızlık çabalarının Esed rejiminden kalma taktiklere benzer şekilde kendi toplumunu yabancılaştırdığına dikkat çekiliyor. 

PYD'nin 2014 yılının sonlarından beri en az 6 bin genç Suriyeli Kürdü zorla silah altına aldığına dikkat çekilen yazıda, 23 yaşındaki çocuklarını okutmak için Almanya'ya kaçıran Hamo ailesinin hikayesine yer yeriliyor. Baba Rıdvan Hamo, çocuğunun zorla silah altına alınmasını önlemek için arabasını satarak çocuğunu kaçakçılar ile Almanya'ya gönderiyor. Rıdvan, 'İki kötülükten daha zararsızını seçmeyi tercih ettik' diyor.

PYD'nin ABD'den temin ettiği silahları kullanan bir çocuğun videosu sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

 


 

ZORBA YÖNETİM

Muhalif gruplardan Suriye İnsan Hakları Ağı, PYD yetkililerinin tutuklayarak silah altına aldığı sivillerin sayısının 217'si çocuk, 69'u kadın olmak üzere 1178 olduğunu belirtiyor. 

Haberde, PYD bölgesinin sözde eski yöneticilerinden Ekrem Hisso'nun 'Herkes silah altına girmek zorunda, çağrıya karşı gelenler gidip Avrupa'nın mülteci kamplarında kalabilirler' ifadelerini kullandığına yer veriliyor.

Farklı yerel kaynaklara dayandırılan bilgilere göre, PYD yönetiminin muhalifleri nasıl baskı altına aldığı, kendi ideolojisi doğrultusunda okul müfredatı hazırladığı ve kendi tek parti hegemonyasını desteklediği vurgulanıyor.

WSJ, PYD'nin bir yıl içerisinde Türkiye sınırında kontrol alanını genişletmesine dikkat çekiyor.

Pyd

PYD'nin bağımsızlık oyunun arkasında Esed rejimine bağlılığa da dikkat çekilen analizde, memur maaşları, okul yönetimleri ve bölgedeki havaalanı işletmesinin rejim tarafından karşılandığı vurgulanıyor.

MUHALİF SESLER BASTIRILIYOR

Kürt Gençlik Hareketi lideri İmat Ömer Yusuf 'Bir şeyin kendi çıkarlarına çalışmadığını farkettikleri anda onu kapatıyorlar. Bölgedeki Kürtlerin yüzde yetmişi bunlara karşı.' ifadelerini kullanıyor. 

Haberde, PYD'nin muhalifleri tutukladığı, dövdüğü belirtilerek tarafsız yayın yapan iki medya organının kapatıldığına dikkat çekiliyor. Ayrıca, 2014'te yapılması planlanan seçimlerin de sürekli ertelendiği söyleniyor.

Haberde yer verilen iddialardan biri de, Ağustos'un 13'ünde tutuklanarak Irak'a sürülen Kürt Milli Konseyi Başkanı'nın da eğer bölgeye dönerse öldürüleceği yönünde tehdit edildiği. Sinem Mohammad isimli sözde PYD temsilcilerinden biri ise 'bağımsız medya kuruluşlarının istihbarat toplama faaliyetlerinde bulunduğunu bunun da yasalarına aykırı olduğu' yönünde savunmada bulunuyor.

Mervan Hüseyin isimli bir kadın, YPG'nin kadın kolu YPJ'li teröristlerin  15 yaşındaki kızının aklını çeldiğini ve terör örgütü PKK'nın kamplarının bulunduğu Kandil dağlarına çıktığını ve sadece geçen yıl kızını görmelerine izin verdiğini, o sırada da kızlarını sakladıklarını ifade ediyor.

SINIR AÇIK OLSA HEPİMİZ KAÇARDIK

Çocuklarını Almanya'ya kaçıran Hamo ailesinin babası Rıdvan, bir baskında tutuklanarak 44 gün boyunca gözaltında tutulmuş. Ailesine nerede olduğu ve neden tutuklandığı ile ilgili bilgi verilmemiş.

Haberin sonunda bölgede öğretmenlik yapan Saliha isimli bir öğretmen çarpıcı görüşlerine yer veriliyor. Öğretmen Saliha 'İnsanlar diyor ki, eğer Türkiye sınırı açık olsa hepimiz çoktan Almanya'da olurduk.'

Haber Seyret

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu