Putin'den Kurban Bayramı'nda tatil istendi

Putin'den Kurban Bayramı'nda tatil istendi


Change.org sitesinde başlatılan imza kampanyası ile Rusya'da yaşayan Müslüğmanlar ülkede Kurban ve Ramazan Bayramlarının resmi tatil olmasını talep etti.


Rus Nezavisimaya gazetesi, 500'den fazla kişinin Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının federal düzeyde tatil ilan edilmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dimitri Medvedev’e online dilekçe imzaladığını bildirdi.

Change.org sitesinde yayınlanan dilekçe yazarı Yury Kurbanov bunu iki nedene bağlıyor: Rusya'da Müslüman toplumun önemli sayıda bulunması ve ikinci ise bir Hristiyanların yılbaşısı Noel bayramının bu ülkede resmi tatil olması.

Dilekçede, "Kırım, Tataristan, Başkurdistan, Adigey, Dağıstan, İnguşetya, Karaçay-Çerkes, Çeçenistan ve Kabardey-Balkar ve başka bölgelerde yaşayan Müslümanlar İslami bayram günleri tatil yapamıyorlar, oysa Ortodokslar 7 Ocakta resmi tatil yapıyorlar” denildi.

Dilekçe yazarı Kurbanov göre, Rusya'da Müslümanların sayısı ülke nüfusun yüzde 20'sini oluşturuyor. Kurbanov, daha önce de tanınan Müslüman liderlerin benzer bir istekle Rus yetkililere çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Başkurdistan cumhuriyeti başkanı Rüstem Khamitov 2011 yılında Müslümanlar için Ramazan ve Kurban Bayramlarında tatil istemişti. 2008 yılında, 'Toplantı' adlı kültürel ve eğitim kurumları Derneği başkanı Muhammed Salyahetdinov aynı girişimde bulunmuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kilis'te askeri araç devrildi: 8 asker yaralı
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu