İsmail Kahraman'a en sağlam destek mütefekkir Servet Turgut'tan

İsmail Kahraman'a en sağlam destek mütefekkir Servet Turgut'tan


TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın PKK’nın Latin Amerika versiyonu Che Guevara hakkında söylediği, "Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz" sözlerine Seriyye Vakfı Genel Başkanı Servet Turgut’tan destek geldi. Konuyla ilgili Akit’e değerlendirmelerde bulunan Turgut, gerilla faaliyetleri yürütmüş bir ismin gençliğe rol model olarak sunulmasının tehlike arz edeceğini belirterek. “Che Guevara hakiki kahramanlarla tıka basa dolu bu tarih geçidimizde gazoz bile satamaz. Che Guevara sahte bir kahramandır” ifadelerini kullandı.

 TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “fotoğrafı kendisinden daha meşhur” Che Guevara hakkında söylediği sözlere gençliğin son dönemdeki en önemli liderlerinden Seriyye Vakfı Başkanı Servet Turgut’tan destek açıklamaları geldi. Kahraman’ın söylediği "Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz" ifadeleri hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Turgut, Che Guevara’nın gençliğimize rol model olarak sunulmasının telafisi imkansız hataları beraberinde getireceğini belirterek, tarihimiz hakiki kahramanlarla dolu olduğu bir ortamda sahte bir kahramanın gençlere rol model olarak sunulmaması gerektiğini kaydetti.

“FOTOĞRAFI KENDİSİNDEN DAHA MEŞHUR”

Che Guevara’nın resminin kendisinden daha meşhur olduğunu belirten Seriyye Vakıf Başkanı mütefekkir Servet Turgut, “Daha evvel bana 'Che Quevera’yı tek bir cümleyle tariflendirecek olursanız, ne derseniz?' diye sorulmuştu. Verdiğim cevap şuydu: 'Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı, kendisinden daha büyük olan adam!" dedi. Komünizmin tüm gelenekleri yıkmak gibi bir gayesi olduğuna dikkat çeken Turgut, “En kapsamlı hedefi tüm gelenekleri yıkmak olan 'Komünist gelenekte'-ironiye bakın!-, biri bin, küçüğü büyük, korkağı cesur, tamahkârı kanaatkâr göstermek gibi illüzyonik bir kabiliyet var kabul edelim… Bu tespitimin en çok karşılık bulduğu kişi belki de, Ernesto Che Quevera… Doğal musallatlık alanı, adı bile doğru dürüst telaffuz edilemediği halde genellikle şapka, yaka ve posterler… Bir yaka putu, ya da bir şapka totemi, bir duvar biblosu… Onu kendine sembol almış yüz kişiye soracak olsanız, hakkında 2 cümle kurabilecek 2 kişiye bile rastlayamazsınız… Ama işte nihayetinde put, totem, biblo… Mekke müşriklerinin Hubel ya da Menat hakkında 'Bize yardım ediyorlar!' dedikten sonra apışıp kalmaları gibi bir durum” ifadelerini kullandı.

KAHRAMAN’IN SÖZLERİ İBRAHİMİ BİR BALTA GİBİ İNMİŞTİR!

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sözlerinin malum kesimi kudurttuğuna vurgu yapan Turgut,   “Bugünlerde gündeme gelmesi de malumunuz, Meclis Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın Che Quevera hakkında 'Arjantin’de faaliyette bulunan bir eşkıya, benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalıdır!' gibi bir cümle kullanmasından kaynaklı… Tabi her zaman olduğu gibi, bu millete bazı kavram ve şahısları bir zoka, bir put gibi yutturmuş olanlar, kafalarında İbrahimî bir balta darbesi hissettiler ve vaveylaya başladılar… Aslında bağırmaları, çığırmaları bir bakıma iyi bir şey… Gene İsmail Kahraman Bey’in ağzıyla tekellüm olunmuş Laiklik tartışmalarını da içine alarak söylüyorum, bu çığırışlar, kurulu düzenin menfaat halıları altından çekilenler için kendi sonlarının da kendi ağızlarıyla âleme ilanı gibi bir durum doğuruyor… Bizi bu ilan zahmetinden de kurtarmış oluyorlar bir nevi” şeklinde konuştu.

SAHTE KAHRAMANLARI TEMİZLEMELİYİZ

Tarihimizden, “Sahte kahramanların” mutlak manada temizlenmesi gerektiğinin altını çizen Turgut,  “Üstadımız Necip Fazıl’ın tabiriyle 'Sahte Kahramanlar tarihimizden temizlenecek ki; asırlık zamanlara olan borcumuzu da ödemiş olalım!'… Nedir bu borç? Bu vatanda, üstü dibinden hareketli, dibi üstünden kalabalık bu topraklarda, kahramanların 'ruhî mücerret gibi' yerden fışkırdıktan sonra gençliğimizin yakasına rozet diye değil, gönlüne örneklik sembol olarak yürümesi için tek bir kazma darbesi bile yetecekken, eğer siz okyanus ötesinden muşambadan kahraman ihraç diyorsanız, bu borç, kazmanızı evvela bu sahte kahramanların tepesine indirmekle ödenmeye başlanır… Bardağınızdan evvela ihanetle boşaltılmış zemzemin yerinde şarap var ise, zemzeme avdet için evvela şarabın dökülmesi ve bardağın güzelce yıkanması şarttır… İsmail Kahraman Bey’in dediklerini bu minvalde değerlendirmek lazım” dedi. Konuşmasında Şeyh Şamil’e de atıfta bulunan Turgut, “Zira misal, dünyaya gayr-i nizami harbi öğretmiş Şeyh Şamil Hazretlerini 'Burası Şeyhler ülkesi değil!' diye mana büstümüzden indirenler, yerine de işte 'İslam dışı olsun da, isterse Arjantinli bir Kominist olsun!' nevinden adamları oturtmuşlar ki; hakiki ve asıl kahramanın yerine avdeti için, sahte ve muşambadan kahramanların kapı dışarı edilmeleri şarttır!"

MİLLET SAHTE KAHRAMANLARLA AVUTULUYOR!

Milletin sahte kahramanlar ile avutulduğunu belirten Turgut, “Eğer “Türk Tarihi Cumhuriyet devriyle başlar!” diyebilecek kadar alçalan bir zihniyet bu ülkede iş başı yapmışsa, elini sakınmamış, bizi biz yapan bütün kahramanları da haliyle tavan arasına kaldırmıştır. Kurtuluş Savaşı’nı veren kahramanlarla Cumhuriyet’in ilanından sonra girişilen hesaplaşma, bunun en bariz ispatıdır. Bugün siz, 'İskilipli Atıf Hoca diye biri asılmamıştır!', ya da 'Şapkalı kâfirlere göğsünü siper ederek vatan koruyanların başları, şapka takınmayı kabul etmedikleri için koparılmamıştır!' diyebilir misiniz? Öldürülen, adı silinen, manası karartılan her hakiki kahramanımıza karşılık bu topraklarda bir sahte kahraman birer veled-i zina olarak peyda ettirilmiştir. İşte doğan-doğurulan bu ruhî boşlukta gençliğin bu veled-i zina kahramanlarla avundurulması bugün için sosyal bir vakıa olarak karşımızda durmaktadır ve laiklik meselesi de dahil olmak üzere mevcut hükümet, 15 Temmuz’da olduğu gibi milleti de arkasına alarak bunlarla yüzleşmeli, hesaplaşmalıdır. Yoksa gene Üstad’ın tabiriyle 'Güneşi ceketinin astarında kaybetmiş bir millet' olarak, yüzümüze tutulan projektörlerin büyüsüyle 'millet olmak' açısından günden güne sıskalaşmaya devam ederiz” dedi.

BASAYEV’İN BOTLARI BİLE CHE GUEVARA’NIN TÜM HAYATINDA DAHA FAZLA AKSİYON MEYDANA GETİRMİŞTİR

Tarihimizin tıka basa kahramanlarla dolu olduğuna vurgu yapan Turgut, şöyle devam etti: “Son söz sadedinde, 'Ruhsa bizde, aksiyonsa, o da bizde!' yollu bir göndermede bulunarak ruhları aç bırakılmış ve maddesi kıpır kıpır olan bütün gençliğe şöyle bir kıyas vahidi göstereyim… Önce, Che Quevera’nın, tıp eğitimi vesilesiyle Latin Amerika’ya yapılan gezileri, 'gerçek bir devrimci olmak' için gittiği Guetemala günleri, sonra Küba’da Fidel Kastro ile takılmaları, oradan Kongo kır gezileri ve Bolivya’da ordu tarafından yakalanarak öldürülmesi boyunca yaşadıklarına baksınlar ve sonra daha iyi anlaşılsın diye çok uzağa gitmeden şu söylediğime dikkat etsinler: Veled-i zina sahte bir kahraman olan Che Quevera’ya karşılık, hakiki mana nikâhından doğma bir kahraman olarak Rus zulmüne karşı yıllarca Kafkas dağlarında mücadele vermiş Şamil Basayev’in botları bile, Che Quevera’nın tüm hayatından fazla aksiyon zuhura getirmiştir! Üstelik Che Quevera, Miami sahillerinde apış arası bikinelere bile resmedilmek gibi orta yollu bir manasızlık belirtirken, bu topraklarda 'Şamil olmak' hususi bir öznelik değil, kapılardan kovulmuş olsa da gönüllerde umumi bir sıfat halinde yaşatılan bir keyfiyettir, mücerret bir kostüm halinde her dem onu giyinecek yiğitlerle beraber bakidir… Bizler, Fatihlerin, Yavuzların, Selahattinlerin, Şamillerin, Karayılanların, Sütçü imamların nesliyiz ki; hakiki kahramanlarla tıka basa dolu bu tarih geçidimizde gazoz bile satamayacak Che Quevera için Anadolu’da birileri halâ 'O da var!' diyebiliyorsa, kendimize dönüp 'O ne kadar varsa, biz o kadar yokuz!' diyebilmeliyiz ama devlet de tüm iman, kültür ve irfan hamleleriyle bu arınmanın bir orkestra şefi gibi baton çubuğunu eline almalı ve üzerine düşeni yapmalıdır!” şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu