Keşmir'de Hindistan baskısı sürüyor

Keşmir'de Hindistan baskısı sürüyor


Hindistan emniyet güçleri gözaltına alınan ve ortadan kaybolan yakınlarını arayan ailelerin protesto gösterisini gazlı müdahale ile bastırdı. Gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolanların sayısı bini geçerken, aileler kaybolan yakınlarına ulaşmaya çalışıyor.

Hindistan emniyet güçleri Keşmir bölgesindeki protestoculara yönelik ağır bir şiddet uyguluyor. Hindistanlı yetkililer tarafından gözaltına alındıktan sonra ortalıktan kaybolan ve sayıları bini bulan kişilerle ilgili Keşmirlilerin gerçekleştirdiği protestolara polis müdahale etti.
Kaybolan kişilerin ailelerinin bilgi alma taleplerini reddeden Hindistanlı yetkililer protestoculara yönelik gazlı müdahalede bulundu. Eşlerine ve çocuklarına ulaşamayan Keşmirliler ise Hindistanlı yetkililerden adalet talep ediyor.

Rights groups estimate 10000 people disappeared in in custody of indian authorities 

Hindistan polisi ise bölgedeki protesto gösterilerini bastırmak için şiddete başvurdu.
Keşmir sorunu en çok aileleri etkiliyor
Pakistan'ın bağımsızlığından sonra Hindistan ile Pakistan arasında büyük bir krize neden olan Keşmir'de bölge ikiye ayrılmış durumda. Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu Keşmir'de Hindistan'ın işgalinde bulunan bölgelerde Hindistan emniyet güçleri halka yönelik ağır bir baskı uyguluyor. İki ülke arasında devam eden Keşmir krizinde henüz bir çözüm bulunamamışken, bölgede yaşayan halk emniyet güçlerinin hedefi oluyor. Birçok kişinin gözaltına alındığı bölgede, aileler gözaltında olan ve kaybolan yakınlarına ulaşmaya çalışıyor.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu