İranlı general Halep'te öldürüldü

İranlı general Halep'te öldürüldü


Esed rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan İran'ın Devrim Muhafızları'na bağlı üst düzey generalerden Ahmed Gulami Halep'te öldürüldü. Halep ve diğer bölgelerde Esed'e bağlı güçlere destek veren Devrim Muhafızları çok daha önce de çok ağır kayıplar vermişti.

Esad rejimine yardım amaçlı Suriye'de savaşan İran Devrim Muhafızları'na bağlı general Ahmed Gulami Halep'te öldürüldü.
Haaretz gazetesinin aktardığı habere göre, Gulam uzun bir süredir Halep bölgesindeki Suriyeli muhaliflere karşı savaşı yöneten isimler arasında yer alıyordu.

İran Devrim Muhafızı'na bağlı askerler uzun süredir Suriye iç savaşında Esad rejimiyle birlikte Suriyeli muhaliflere ve IŞİD'e karşı savaşıyor. Mayıs ayında Halep'in Han Tuman bölgesinde İran Devrim Muhafızları çok ağır kayıplar vermişti. İran basınında geniş yankı bulan kayıplar "Halep Kerbela oldu" başlığıyla aktarılmıştı.

İran halkından Esed'e ve Devrim Muhafızlarına destek

Maryland Üniversitesi'nin düzenlediği bir ankette, İranlıların çoğunun Suriye iç savaşına Devrim Muhafızlarının gönderilmesi gerektiğini düşündüğü ortaya çıkmıştı. Ankete göre, İranlıların yarısı Esad'a mevcut desteğin arttırılması gerektiğini belirtirken, katılımcıların üçte ikisi İran'ın bölgede oynadığı rolün arttırması gerektiğini düşünüyor.

İranlılar en çok Suriye'ye sempati duyuyor

İranlıların Ortadoğu bölgesinde en fazla sempati beslediği ülke olarak Suriye öne çıkıyor. Suriye'yi ise Irak ve Lübnan takip ediyor.
Dünya devletleriyle ilgili yaklaşımlar açısından İranlıların en fazla sevdiği ülkelerin başında Çin geliyor. Çin'i ikinci sırada Almanya takip ederken, Ruslar sıralamada üçüncü konumda bulunuyor. İranlıların en az sempati duyduğu ülkeler sıralamasında ise ABD ve İngiltere başı çekiyor.

Ankete göre, İranlıların yüzde 98'i IŞİD'den nefret ediyor. Suudi Arabistan'la ilgili anketlerse ise yıllara göre bir değişim var. Hac krizi ve Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'in idam edilmesinden önce İranlıların sadece yüzde 59'u Suudi Arabistan'la ilgili olumsuz düşüncelere sahip. 2016'da yapılan anketlerde ise iİran halkının yüzde 81'i Suudiler hakkında olumsuz görüş beyan etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu