Fotoğrafı halıya eliyle işliyor

Fotoğrafı halıya eliyle işliyor


Aksaray'da 38 yıldır halı dokuma ve restorasyonu yapan Ömer Ali Dölek, Fransa'nın Lyon kentindeki bir müzeden restorasyon için gelen halıyı onarmasının ardından gelen siparişlere yetişemiyor. Bir halı yapımının 7 yıl sürdüğünü dile getiren Dölek, ince işçilik yaptığını vurguladı.

Aksaray'da yaşayan halı dokuma ve restorasyon ustası Ömer Ali Dölek (50), 2011'de Fransa'dan restorasyon için gönderilen halıyı onarmasının ardından Avrupa'dan gelen yoğun taleplere yetişemiyor. Dölek, yaptığı açıklamada, halı tamiri işine 12 yaşında başladığını söyledi. Kendi kurduğu atölyesinde halı tamiri ve dokumasını yaptığını belirten Dölek, tamirini yapacağı halının ait olduğu yöneye uygun olan ipi temin ederek onarımını yaptığını dile getirdi.
Dölek, halı restorasyonunda işçilik ve halının aslına uygunluğunun önemli olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
"Örneğin İran'dan gelen bir halıyı İran ipinden yaparız. Çünkü başka iple yaparsak ne kadar ince işçilik bile olsa yünü tutturamazsınız. Osmanlı veya çok eski bir halı geldiği zaman, dedemizin, ninemizin ördüğü eski çorapları bulup satın alırız. Onları söküp iplerini yeniden boyarız. Ya da köylerde eski un çuvalları vardır. Onların incesini toplayıp, alır, boyarız. Tamirini yapacağımız halı hangi yöreye uygunsa ipini ona uygun temin ederek onarımını yaparız."
Avrupa'dan eski halıların aslına uygun olarak tamiri için çok sayıda talep geldiğine işaret eden Dölek, Fransa'da bulunan bir müzedeki, paha biçilemeyen halıyı tamir edip gönderdikten sonra yurt dışından çok sayıda talep gelmeye başladığını bildirdi.
Fransa'dan gelen halının restorasyonu 2 yıl sürdü
Dölek, Fransızlar halıyı vermeden önce talepleri üzerine atölyeye alarm sistemi kurduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Halının muhafazası için bir de çelik kasa istediler. Her gün tamirden sonra halının oraya konulmasını istediler. Kamera kayıtlarından da halıyı her an takip edeceklerdi. İstenilen her şeyi yerine getirdikten sonra halıyı bize verdiler. Biz de yaklaşık 2 yıl içinde halıyı restore ederek, verdik. Çok ince bir işçilikle çalıştık. Bu halının restorasyonunu başarılı şekilde yapmamın ardından Avrupa'nın birçok yerinden halı dokuma ve restore işi için teklif geldi. Şu an elimde Rusya'dan gelen, bir şairin resminin olduğu paha biçemedikleri bir halı var. Onun restorasyonunu yapıyorum. Yaklaşık 5 ay sürdü, kısa süre içinde tamamlayıp bunu da teslim edeceğim. Ayrıca Fransa'dan daha önce yapmam için verilmiş tablo halıları tamamladım. Önümüzdeki günlerde onların da teslimini yapacağız."
En fazla siparişi ABD, Belçika ve Fransa'dan alıyor
Dölek, yurt dışından birçok yerden halı talebi aldıklarını ifade ederek, ayda ortalama 60-70 halı siparişi geldiğini dile getirdi.
Yılda ortalama 10-12 halı tamirini gerçekleştirdiğini anlatan Dölek, "Restorasyonun yanı sıra dokuma işi de yapıyorum. En fazla siparişi ABD, Belçika ve Fransa'dan alıyoruz. Belçika ve Fransa daha çok hayvan resimli, haç işaretli ve Hz. İsa figürlü halı dokuma siparişleri veriyor. Rusya'dan gelen talepler de var. Onlar da tarihlerindeki önemli kişilerin resimlerini istiyor. Fotoğrafı gönderiyorlar. Biz de aynısını halıya elle işleyip gönderiyoruz." diye konuştu.
Dölek, bir halı yapımının 6-7 ayını aldığını, halıları tamamlanan müşterilerin gelip kontrolünü yaptıktan sonra ürünü teslim aldığına işaret ederek, halıda ufak da olsa bir hata görüldüğünde söküp yeniden yaptıklarını aktardı. Dölek, seri üretim yapabildikleri bir sisteme geçebilmek için KOSGEB'e başvurmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kato Dağı'nda bir grup terörist kıstırıldı
Türkiye
Askeri gemiler 23 Nisan'da gezilebilecek
Dünya
Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması: Hazırız!

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu

astropay