İngiliz basını: Beşar Esed'le olmaz!

İngiliz basını: Beşar Esed'le olmaz!


İngiliz basınında yazan David Blair DEAŞ'a karşı mücadelede nelere dikkat edilmesi gerektiğini sayfasına taşıdı. Blair Suriye'deki iç savaşın Esed'in Şam'dan gitmeden bitmeyeceğini söyledi.


Daily Telegraph gazetesi yazarı David Blair, DEAŞ yöneticilerinden Ebu Muhammed el Adnani'nin öldürülmesinin ardından örgüte karşı mücadelenin nasıl şekillenmesi gerektiğini ele aldı.

BBC'nin haberine göre David Blair "DEAŞ yöneticileri giderek artan sıklıkla öldürülüyor. 3 Mart'ta bir DEAŞ 'valisi' öldürüldü. Yerine geçen kişi ise sadece 1 ay daha fazla yaşayabildi. Aradan 4 ay geçti ve bu kez el Adnani aynı kaderi paylaşıyor. Bir yandan da DEAŞ hem Suriye'de hem de Irak'ta toprak kaybediyor. Peki tüm bu gelişmeler DEAŞ'ın sonunun gelmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu mu gösteriyor? Pek sayılmaz. İlk önce IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının ne demek olduğunu kavramak gerek. Eğer DEAŞ'ı yenme konusuna sadece elindeki toprakların geri alınması olarak bakılırsa bu pek ala başarılabilir." dedi.

Musul'dan sonra sıra Rakka'ya gelecek
Sırada Musul'un olduğunu söyleyen Blair yazısında "Musul DEAŞ'ın elinden alındıktan sonraysa gözler bir sonraki domino taşı olan Rakka'ya dönecek. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek var: DEAŞ'ın elindeki toprakların geri alınması örgütün yenilgiye uğradığı anlamına gelmeyebilir. DEAŞ yeni saldırılar düzenlemek için her yolu deneyecektir. Suriye ve Irak'ı hedef alacaklardır. Ama aynı zamanda Avrupa'da da saldırılar düzenlemek için uğraşacaklardır." cümlelerine yer verdi.

Esed konusuna da değinen Blair "Suriye'de olabilecek en kötü senaryo Rakka'nın Beşar Esad'a bağlı birliklerin eline geçmesi olur. Eline Sünni kanı bulaşmış olan Beşar Esad'ın İran tarafından mobilize edilmiş Şii ve Alevi güçlere dayanan bir askeri desteği olduğu sır değil. DEAŞ'ın yükselişine yol açan da Esad'ın Sünnilere karşı bitmek bilmeyen baskısıydı. Hem uluslararası güçleri hem de Suriye halkını kendisi ve cihatçılar arasında bir seçime zorlayan Esad, DEAŞ'in palazlanmasına izin verdi. Eğer nihai amaç Orta Doğu'da terörizmin bitirilmesiyse DEAŞ'ın askeri manada yenilgiye uğratılması yeterli olmayacaktır. Suriye'de Sünnilerin de siyasi sisteme dahil olduğu bir yapı oluşturulmak zorunda. Bu da Esad Şam'da oturduğu sürece mümkün değil." şeklinde sözlerine de yazısında yer verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu